Dış ticarette döviz kuru riskinden korunma teknikleri: Nurol Holding A.Ş. de bir uygulama
Hedging against the exchange rate risks in international trade: A case of Nurol Holding
  1. Tez No: 287932
  2. Yazar: OUMELKHEİR MELAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN SEVİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
1970'li yılların başında sabit kur sisteminin çökmesiyle birlikte döviz kuru riski ülkeler, endüstriler ve şirketler açısından ciddi bir risk kaynağı haline gelmiştir. Risk sadece döviz kurlarının sürekli oynaklık göstermesinden değil, aynı zamanda değişen kurlar karşısında firmanın değerinin ne olacağının bilinmemesinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle de, döviz kuru riskinin ölçülmesi ve yönetiminin gerekliği tüm işletme yönetimlerince anlaşılmıştır.İşletmelerin, döviz kuru riskinden korunmaları ya da en aza indirebilmeleri için birçok teknik bulunmaktadır. Bu tekniklerden iç hedging denilen bazılarını, işletmeler kendi başlarına uygulayabildikleri gibi; diş hedging denilen diğerlerini ise belli kuruluşlarla sözleşme şeklinde kullnamaktadırlar.Uluslararası işletmelerde döviz kuru risk yönetimi ve önemi ile bu riskten korunmak için kullanılan tekniklerin ortaya koyulmaya çalışıldığı bu çalışma, üç bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde döviz kuru riski ve dış ticaret faaliyetlerinde bulunan işletmelerin üzerine etkisi anlatılmıştır. İkinci bölümde ise döviz kuru riskinin yönetimi ve korunma araçları detaylı olarak sunulmuştur. Nihayet son bölümde de, Nurol Holging bünyesinde döviz kuru riskinden korunma tekniklerinin nasıl uygulandığı bir örnekle iredelenmeye çalışılmıştır. Analiz sonucunda, Nurol Holding'te döviz kuru risk yönetiminin büyük bir önem taşıdığı ve döviz kuru riskinden kaynaklanan kayıpları en aza indirmek için hem iç hedging hem de dış hedging yöntemlerinin etkili bir biçimde uygulandığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the early 1970?s, with the collapse of fixed exchange rate system, the increased exchange rate risks affected countries, industries, and companies. It also has made significant effects on the marketing values of companies. Because of that, companies started to understand the urgent need for understanding the nature and importance of exchange risk management.There are several internal and external hedging techniques that companies might use for avoiding the exchange rate risks. The internal hedging techniques are mainly related to the financial situation of the company. On the other hand, external hedging techniques are contracts that companies make with specialized banks or institutions.This study which mainly aims to highlighting the importance of exchange rate risk management and how to use the hedging techniques to protect the value of company in case of exchange rate risk is organized as follow: In the first part of the study, we try to explain the effects of exchange rate risk on the company which involves international economic activities. In the second part of the study, we explain the exchange rate risk management and hedging techniques. Finally, we examine how Nurol Holding uses hedging techniques to avoid exchange rate risks. The results of the case study indicate that Nurol Holding understands the importance of hedging techniques and uses them successfully.