Development of novel liquid and solid phase microextraction methods for the determination of iron, cobalt and cadmium, and their applications to real samples
Demir, kobalt ve kadmiyum'un tayinlerine yönelik sıvı ve katı faz esaslı yenilikçi mikroekstraksiyon yöntemlerinin geliştirilmesi ve gerçek örneklere uygulanmaları
- Tez No: 686763
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN BAKIRDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Son yıllarda, ağır metallerin halk sağlığı ve çevre üzerindeki olumsuz etkilerini kontrol altına alabilmek için, ağır metalleri yüksek hassasiyette ve doğrulukta analitik yöntemlerle tespit ve tayin etmeye yönelik dikkate değer çabalar sarf edilmiştir. Bu tez çalışması, yarıklı kuvars tüp-alevli atomik absorpsiyon spektrofotometrisi (YKT-AAAS) ile tayinlerinden önce çeşitli matriks örneklerinden demir, kobalt ve kadmiyum metallerinin ekstraksiyonu/ön deriştirmesi için farklı ekstraksiyon yöntemleri sunmaktadır. Bu tezin ilk bölümünde, demir iyonlarının saç örneklerinden önderiştirilmesi için akıllı çözücü sıvı faz ekstraksiyon (SS-LPE) yöntemi geliştirilmiştir. N, N-Dimetilbenzilamine (DMBA) ve deiyonize su karışımına kuru buz eklenmesiyle sentezlenen akıllı çözücü, ekstraksiyon çözücüsü olarak kullanılmıştır. Geliştirilen yöntem ile AAAS'nin tayin gücünde 92 kat iyileştirme elde edilmiştir. Saç örneğinden kaynaklanan matriks etkilerini ortadan kaldırmak ve sonuçların doğruluğunu artırmak amacıyla matriks eşleştirme stratejisi kullanılmıştır (% 98.1-113.3). Bu tezin ikinci bölümünde, idrar örneklerinden kobalt iyonlarının önderiştirmesi için efervesan destekli sıvı faz mikro ekstraksiyon (EA-LPME) yöntemi geliştirilmiştir. Geliştirilen yöntemde, efervesan tabletler ekstraksiyon çözücüsünü sulu çözelti boyunca dağıtmak amacıyla CO2 baloncukları oluşturmak için kullanılmıştır. Belirlenen optimum koşullar altında, geliştirilen yöntem ile tayin gücündeki artış 83 kat olarak kaydedilmiştir. Bu tezin üçüncü bölümünde, Horseshoe Adası'ndan alınan göl suyu örneklerinde kadmiyumun tayini için efervesan tablet destekli manyetik Fe3O4 nanopartikül bazlı dağıtıcı katı faz mikro ekstraksiyon yöntemi (EA-MNP-dSPME) geliştirilmiştir. Bu çalışmada manyetik efervesan tabletler, adsorban malzemeyi örnek çözeltisi boyunca homojen olarak dağıtmak için kullanılmıştır. Geliştirilen yöntem kullanılarak, tayin gücünde 135 kat artış kaydedilmiştir. Standart ilave edilmiş (spike) göl suyu örneklerinde yüzde geri kazanım sonuçları matriks eşleştirme yöntemi kullanılarak hesaplanmış ve sonuçlar % 99.9 - 104.3 aralığında elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the last decades, considerable efforts have been put into detecting and determining heavy metals with highly accurate and sensitive analytical methods to control their adverse effects on public health and the environment. This thesis presents different extraction methods for the extraction/preconcentration of iron, cobalt and cadmium metals from various matrices before their determination by slotted quartz tube-flame atomic absorption spectrophotometry (SQT-FAAS). In the first part of this thesis, switchable solvent liquid phase extraction (SS-LPE) method was developed for the preconcentration of iron from hair samples. The switchable solvent synthesized by the addition of dry ice into the N,N-Dimethlybenzylamine and deionized water mixture was used as the extraction solvent. The detection limit of FAAS was improved by 92-folds with the developed method. Matrix matching strategy was utilized to eliminate the matrix effects from the hair sample and enhance the accuracy of the results (98.1-113.3%). In the second part of this thesis, effervescence-assisted liquid phase microextraction (EA-LPME) method was developed for the preconcentration of cobalt from the urine samples. In the developed method, effervescent tablets were used to generate CO2 bubbles for the dispersion of extraction solvent throughout the aqueous solution. Under the determined optimal conditions, the enhancement in detection power was recorded as 83-folds with the developed method. In the third part of this thesis, effervescence tablet-assisted magnetic Fe3O4 nanoparticle-based dispersive solid-phase microextraction method (EA-MNP-dSPME) was developed for the determination of cadmium in the lake water samples obtained from Horseshoe Island. In this study, magnetic effervescent tablets were used to disperse the adsorbent material throughout the sample solution homogeneously. By utilizing the developed method, 135 folds enhancement in the detection power was recorded. Matrix matching method was used to calculate the percent recovery results of the spiked lake water samples and the results obtained were ranging between 99.9-104.3%.