Cryptanalysis of jennings generator
Jennings üreteci'nin kriptolojik analizi
- Tez No: 68677
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ERASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
oz“JENNINGS URETECFNIN KRIPTOLOJIK ANALİZİ Dikmeci, Figen Yüksek Lisans, Mühendislik Bilimleri Bölümü Tez Yöneticisi : Yardımcı Doçent Dr. Ahmet Eraslan Ortak Tez Yöneticisi : Prof. Dr. İsmail Ş. Güloğlu Ocak 1997, 89 sayfa Dünyanın enformasyon çağına adım atmasıyla birlikte, bilginin güvenliğinin ve teyidinin sağlanabilmesi sorunu modern bilgisayar ve iletişim sistemlerinin ayrılmaz bir boyutu şeklindedir. Depolanan ve elektronik yollardan iletilen/trasfer edilen bilgi gün geçtikçe daha çoğalıyor ve gizliliği kalkıyor. Gerek bireylerin, gerekse organizasyonların mahremiyeti tamamiyle iletişim sistemleri üzerinde seyahat eden bilginin, yetkisiz şahıs veya kuruluşlar tarafından müdahale ve modifikasyonundan korunmasına dayanmaktadır. Kriptoloji, gönderilen kriptolu mesajların şifrelerinin yalnızca tanımlanmış alıcılar tarafından kaldırılmasını mümkün kılan bir yöntemdir. Kriptolojik analiz, gerekli çalışma malzemeleri ve bilgisayar desteğinin sağlanmasıdurumunda şifrelenmiş olarak karşımıza gelen bir mesajdan, anahtarı bilmeden orijinal mesajı elde etmek için yapılan analiz çalışmasıdır. Bu tezde, 90'lı yıllarda geliştirilmiş olan ”Linear Consistency Test“ (LCT) kullanılarak, iki ”linear feedback shift register“ (LFSR)'ın çıktı dizinlerinden ”multiplexing“ yoluyla yeni bir dizi oluşturan ”Jennings üreteci" sistemini kıran bir yazılım paketi geliştirilmiştir. Bu paketle, ikinci LFSR'ın uzunluğunun kuadratik bir fonksiyonu ile sınırlanan bir ölçüde şifreli mesaja karşılık gelen orijinal mesaj biliniyorsa, sistem tamamen kırılıp gizli anahtar bulanabilir. Anahtar Kelimeler : Kriptoloji, kriptolojik analiz, LFSR, LCT VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CRYPTANALYSIS OF JENNINGS GENERATOR Dikmeci Figen M.S., Department of Engineering Sciences Supervisor : AsstProf. Dr. Ahmet Eraslan Co-Supervisor : Prof. Dr. Ismail Ş. Güloğlu January 1997, 89 pages With the entry of world into the information age, the problem of securing and authenticating data has become an inseparable aspect of modern computer and communication systems. More and more data is stored and transmitted by electronic means, and thereby gets exposed openly. The privacy of individuals as well as of organizations depend severely on the possibility of protecting communicated information from unauthorized disclosure and modification. Cryptology is the study of methods sending messages in disguised form so that only intended recipients can remove the artificial shield and gain access to the message. Within this framework, cryptanalysis is the study and developments of the methods by which, without a prior 111knowledge of the key, message in normal form (plaintext) may be deduced from coded form of the message (ciphertext), given sufficient working material and computational power. In this thesis, a software package is developed to cryptanalyse the Jennings generator based on multiplexing sequences generated by two linear feedback shift registers (LFSR) by using Linear Consistency Test (LCT) which was developed in 90's. By this package, if the plaintext limited by the quadratic function of the second LFSR' s corresponding to the ciphertext is known, the system can be broken and the key can be found. Keywords : Cryptography, cryptanalysis, LFSR, LCT IV