Linear cryptanalysis of DES
DES'in doğrusal kriptanalizi
- Tez No: 50539
- Danışmanlar: PROF.DR. YILMAZ AKYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Ill Özet Bilgilerin güvenliğini sağlamak için anahtarın bilindiği durumlarda tersi alı nabilen dönüşümler (şifreleme) kullanılır. Bu dönüşümler, bilgiyi anlaşılamaz biçimlere sokup, yalnızca anahtarın varlığında tersinin alınabilmesini sağlar lar. Blok şifreleri, girdisi belli sabit bir büyüklükte olan ve çok kullanılan şifreleme yöntemleridir. Pek çok blok şifreleme yöntemi karmaşıklığı düşük bazı dönüşümlerin üst üste birkaç kez uygulanmasıyla elde edilir. İstatistiksel saldırı yöntemleri bu zayıf dönüşümlerin istatistiksel ilintilerini kullanırlar. Bunun için, bu ilintilerin üst üste tekrarlandığı zaman da ilinti olarak kalma sı gerekir. Bu tezde, istatistiksel saldın yöntemlerinin en güçlülerinden biri olan doğrusal saldırı yönteminin DES (Amerikan Veri Şifreleme Standardı) üzerine uygulanması incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
11 Abstract To keep messages secure in communications, certain transformations (en cryptions) are applied that are reversible in the knowledge of a key. These transformations transform the data into an unintelligible form that becomes intelligible only after reverse transformation is applied. Block ciphers are a common way of encryption. Most block ciphers employ cryptographically weak functions, but with many iterations. Statistical attacks are based on statistical correlations of these iterations. In this thesis, one of the strongest statistical attacks, linear cryptanalysis is examined over the example of DES (Data Encryption Standard).