Defect characterization of composite honeycomp panels by nondestructive inspection methods
Kompozit bal peteği panellerdeki hataların tahribatsız muayene yöntemleri ile tanımlanması
- Tez No: 68678
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT DOYUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
oz KOMPOZİT BALPETEĞİ YAPILARDAKİ HATALARIN TAHRİBATSIZ MUAYENE YÖNTEMLERİ İLE TANIMLANMASI Dürer, A. Muttalip Yüksek Lisans,Makina Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Bülent Doyum Yardımcı Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Levent Parnas Ekim 1997, 110 sayfa Bu araştırmada, balbeteği panellere özgü hataların tanımlanması ve sınıflandırılmasında tahribatız muayene yöntemlerinin hassasiyetleri ve etkinlikleri incelenmiştir. İçlerinde örnek hatalar yaratılan deneysel balpeteği paneller imal edilmiş ve geçirim ultrasonik C-scan, X-ışını radyografisi, zar rezonans ve çınlama yöntemleri ile muayene edilmiştir. Yöntemlerin güvenilirliği karşılaştırılmış ve örnek hatalara ait elde edilen tahribatsız muayene sonuçlarının bir kıyaslaması yapılmıştır. Hataların tespitinin ötesinde, Otomatik Ultrasonik Tarama Sistemi; yüzey/hücre ayrışması, balpetek hücre hasarları ve hücrelere su/hidrolik sızması gibi hataların tanımlanması ve boyutlandırılmasında kullanılabilecek önemli bilgiler sağlamıştır. Anahtar Kelimeler : Hata Tanımlaması, Kompozit Balpeteği Paneller, Tahribatsız Muayene. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DEFECT CHARACTERIZATION OF COMPOSITE HONEYCOMB PANELS BY NONDESTRUCTIVE INSPECTION METHODS Dürer, A. Muttalip M. S., Department of Mechanical Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Bülent Doyum Co-Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Levend Parnas October 1997, 110 pages In this study, effectivity and sensitivity of nondestructive inspection methods in characterization and classification of defects unique to honeycomb panels were analyzed. Specimens with built-in-defects were fabricated and inspected by ultrasonic through transmission C-scan, X-ray radiography, membrane resonance and coin tapping techniques. Reliability of different methods were compared and a correlation of nondestructive inspection results for built-in-defects was established. Beyond the detection of the defects, the automated ultrasonic scanning system, provided significant information which can be used to identify and size most defects such as planar voids, core damages and water/hydraulic intrusion into honeycomb core. Keywords Defect Characterization, Composite Honeycomb Panels, Nondestructive Testing. m