Ortaokul öğrencilerine sosyobilimsel konu temelli çevrimiçi STEM eğitimine yönelik örnek bir tasarım geliştirilmesi ve değerlendirilmesi
Evaluation and development of an example design of socio-scientific subject based online stem education for secondary students
- Tez No: 686782
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF BENZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 298
Özet
Son yıllarda tüm Dünya'da önem kazanan eğitimde dijitalleşme adımları, COVID-19 salgını nedeniyle uygulanan acil uzaktan eğitim planlarıyla birlikte eğitimin öncelikli konularından biri haline gelmiştir. Böylece uzaktan eğitime yönelik hazırlanmış programlara olan ihtiyaç artmış ve yüz yüze eğitimde kullanılan yöntemlerin uzaktan eğitime adaptasyonu da önem kazanmıştır. Bu bağlamda geleceğin üreten bireylerinden beklenen bilgi ve becerilerin kazandırılmasını ve nitelikli iş gücünün yetiştirilmesini sağlayan STEM eğitiminin çevrimiçi yollarla uygulanabilirliği araştırma konusu olarak ortaya çıkmıştır. 2018 Fen Bilimleri Öğretim Programı'nda yer alan“mühendislik ve girişimcilik uygulamaları”doğrultusunda ortaokul düzeyinde yapılan çalışma, müfredata entegre bir şekilde kullanılabilecek bir örnek tasarım sunmayı da amaçlanmaktadır. STEM eğitimi ile yetiştirilen bireylerin geleceğin Dünya'sında söz sahibi olacakları göz önünde bulundurulduğunda problemlere sosyal ve ekolojik pencereden yaklaşmalarının önemini vurgulamak amacıyla çalışma“sosyobilimsel konu temelli çevre problemleri”çerçevesinde tasarlanmıştır. Çalışmada her bir döngünün birbirini beslediği“eylem araştırması”deseni kullanılmıştır. Katılımcılar ölçüt örnekleme yöntemi ile internet erişimine sahip bir bilgisayara veya tablete sahip ve 6.sınıfta öğrenim görmekte olan 9 erkek 2 kız öğrenci olarak belirlenmiştir. İki döngüde tamamlanan eylem araştırması toplam 10 hafta sürmüştür. Araştırma süreci ve uygulama, öğrencilerden“STEM Eğitimi Tutum Ölçeği”,“Dijital Öğrenci Günlükleri”,“Ders Kayıtları”,“Dijital Paylaşımlar ve Öğrenci Ürünleri”ve“Odak Grup Görüşmesi”; öğretmenden“Araştırmacı Günlüğü ve Gözlem Notları”; velilerden“Veli Görüş Formu”ve materyalden“Çevrimiçi STEM Eğitimi Değerlendirme Rubriği”aracılığıyla toplanan verilerle değerlendirilmiştir. Veriler“betimsel analiz”ve“içerik analizi”ile analiz edilerek tema ve kodlar altında sunulmuştur. Araştırma sonucunda sosyobilimsel konu temelli çevrimiçi STEM eğitimi uygulamalarında sürecin öğrenme yönetim sistemi üzerinden yürütülmesinin, sosyal ve duygusal boyutların dahil edilmesinin, ders içi ve ders dışı iletişim sürekliliğinin, aktif öğrenmenin işe koşulmasının, dijital oryantasyonun ve içeriğin farklı dijital araçlarla desteklenmesinin önemi ortaya konmuştur. Bununla birlikte uygulamanın öğrencilerin STEM alanlarına yönelik kariyer geliştirme ile ilgili olumlu tutum geliştirmelerini, STEM alanlarına dair bilgilerini beceriye dönüştürmelerini ve farklı derslere dair bilgilerini disiplinlerarası bir şekilde kullanmalarını sağladığı görülmüştür. Matematik alanına dair içeriğin hazırlanması ve uygulanması konusunda yaşanan zorluklar ile disiplinlerarası bir anlayışın gerekliliği vurgulanmıştır. Çevrimiçi STEM eğitimi sürecinin uygulanmasına ilişkin örnek bir tasarım sunulurken ders içi (senkron) ve ders dışı (asenkron) kısımların belirlenmesine yönelik öneriler de sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Digitalization steps in education, which have gained importance all over the world in recent years, have become one of the priority issues of education together with the urgent distance education plans implemented due to the COVID-19 pandemic. Thus, the need for distance education programs has increased, and the adaptation of the methods used in face-to-face education to distance education has also gained importance. In this context, the applicability of STEM education through online means, which enables the acquisition of the knowledge and skills expected from future producing individuals and the training of a qualified workforce, has emerged as a research topic. In line with the“engineering and entrepreneurship practices”included in the 2018 Science Curriculum, the study to be carried out at the secondary school level is also aimed at providing a sample design that can be used integrated into the curriculum. The study was designed within the framework of“socioscientific issue-based environmental problems”in order to emphasize the importance of approaching problems from a social and ecological perspective in the future for individuals educated with STEM education. In the study, the“action research”design, in which each cycle feeds each other, was used. The participants were determined as 9 boys and 2 girls who have a computer or tablet with internet access and are studying in the 6th grade with the criterion sampling method. The action research completed in two cycles and lasted 10 weeks. The research process and the application were evaluated with the data collected from students via“STEM Education Attitude Scale”,“Digital Student Diaries”,“Course Records”,“Digital Sharing and Student Products”and“Focus Group Interview”. In addition to these scales,“Researcher's Diary and Observation Notes”were applied to teacher and“Parent Opinion Form”applied to parents.“Online STEM Education Evaluation Rubric”was used to evaulate the materials. The data is analyzed by“descriptive analysis”and“content analysis”and presented under themes and codes. As a result of the study, the importance of conducting the process through the learning management system, including social and emotional dimensions, synchronous and asynchronous communication, active learning, orientation for dijital tools and supporting the content with different digital tools were revealed in online STEM education applications. However, the study has been shown to allow students to develop positive attitudes about career development in STEM fields, turn their knowledge of STEM fields into skills, and use their knowledge of different courses in an interdisciplinary way. Difficulties in preparing and implementing content in the field of mathematics and the need for an interdisciplinary understanding were emphasized. A sample design for the implementation of the online STEM education process was presented, and recommendations for determining the in-course (synchronous) and out-of-course (asynchronous) parts were also presented.