HCT116 hücre hattında HCT116'nun kök hücre belirteçleri ve EMT belirteçleri üzerindeki etkilerinin analizi
Analyzing the effects of ZnO on expression of stem cells markers and EMT markers in HCT116 cell line
- Tez No: 686783
- Danışmanlar: ASST. ASSOC. DR. EMİNE KANDEMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çinko oksit nanoparçacıkları, birçok kanser türünde yeni anti-tümör ajanları olarak değerlendirilmektetir. Nanopartiküllerin tümör hücreleri üzerindeki toksisite etkilerinin ve mekanizmalarının anlaşılması için birçok çalışma bulunmaktadır. Elde edilen verilere dayanarak, bu çalışmanın hipotezi çinko oksit nanoparçacıklarının HCT116 kolon kanseri hücre hattında kök hücre belirteçleri ve epitelyal-mezenkimal (EMT) belirteçler üzerinde etkili olduğudur. HCT116 hücre hattında kök hücre (KLF4, SOX2, NANOG ve c-Myc) ve EMT (N-cadherin, E-cadherin ve Vimentin) belirteçlerinin ekspresyonları incelenmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda çinkğ oksit nanopartikülelrin kök hücre ve EMT belirteçlerinde artışa sebep olduğu gözlenmiştir. Bu veriler çinko oksit nanoparçacıklarının, HCT116 hücre hattında kök hücre ve EMT belirteçlerinin ifade düzeyleri üzerinde etkili olabileceğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Zinc oxide nanoparticles have been evaluated as new anti-tumor agents in many types of cancer. Many studies were performed in order to understand the causes, the effects and the mechanisms that give these nanoparticles the toxicity for tumor cells. Based on the data obtained, the hypothesis of this study that zinc oxide nanoparticles might also affect stem cell markers and epithelial to mesenchymal (EMT) markers in HCT116 colon cancer cell line. Within the scope of the hypothesis, the expressions of stem cell and EMT markers in the HCT116 cell line were analysed. mRNA expressions levels of stem cell markers (KLF4, SOX2, NANOG and c-Myc) and EMT markers (N-cadherin, E-cadherin and Vimentin) were examined in HCT116 cell line. In line with the data obtained, it was observed that zinc oxide nanoparticles caused an increase in stem cell and EMT markers. This finding support that the zinc oxide nanoparticles may affect the stem cell and EMT markers gene expression pattern of the HCT116 cell line.