Nanomechanical buckling for applications in nonlinear dynamics
Doğrusal olmayan dinamik uygulamalarıiçin nanomekanik bükülme
  1. Tez No: 686795
  2. Yazar: BERKE DEMİRALP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SELİM HANAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Physics and Physics Engineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Nano boyuttaki bükülme sonrası davranışa, zengin, doğrusal olmayan ve kaotik dinamikleri ortaya çıkarmasına rağmen ve ileri teknoloji ölçüm, hareket, hesaplama ve iletişim teknolojilerinde kullanılma potensiyeli olmasına rağmen yeterli önem verilmemiştir. Burada, bükülme öncesi durumdan, bükülme sonrası alandaki büyük bükülmelere kadar olan nano mekanik kirişin tüm hareketi, büyük bükülmeler için 7 nm ve başlangıç eğilmeleri için 2.8 nm hata payı ve düşük gürültü taban seviyesi ile hassasiyetle ölçülmüştür. Bükülmeleri algılamak için numuneden ikincil elektronları toplayan taramalı elektron mikroskopunun çizgi modu kullanılmıştır ve data işleme adına uygun bir kod geliştirilmiştir. Bükülme sonrası geçişi anlamamıza ve sensor ve hareket ünitelerini oluşturmamıza yarayan başlangıç eğilmesi, başlangıç bükülmesi ve dönüm noktası düzgünce tanımlanmıştır. Bununla birlikte, sistemi, kuvvet barındıran iki kuyulu osilator olarak kullanarak, tek kuyu sallantısı, iki kuyu sallantısı ve kaotik yollar incelenmiştir. Yollar, cihaz ve çevresinin parlaklık farkından yararlanan bir görüntü işleme kodu ile elde edilmiştir. İki kuyu bölgesi arasında, tek kuyu sallantısından iki kuyu sallantısına geçiş yapan geçiş yapan ve mekanik hesaplama ve iletişim uygulamalarına aday olabilecek yeni bir bölge tespit edilmiştir. Aynı zamanda, aynı nano mekanik bükülme platformu kullanılarak senkronize kaos deneyleri için bir ön model geliştirilmiştir. Son olarak, bir veya birkaç NEMS kirişinin ölçümü için optomekanik deney düzeneği ve yonga inşa edilmiştir. Deney düzeneği için fiber optik teknikleri kullanılmış, kiriş ölçümleri için ışık kırınım ızgaraları, halka/yarış pisti rezonatörleri geliştirilmiştir. Birkaç cihazda kritik ışık döngüsü gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
There has not been enough attention on post buckling behavior at nano scale even though it reveals rich nonlinear and chaotic dynamics and has potential to be used on cutting edge sensing, actuation, computation and communication applications. Here, full motion of the nanomechanical buckling, starting from unbuckled position to large deformations at post buckling regime has been precisely measured with error bars of 7 nm for large deformation regime and 2.8 nm for initial bending, with low noise floor levels. Line mode of SEM is used for deflection detection which uses secondary electrons collected from sample and relevant code is developed for data processing. Initial bending, initial buckling and inflection point are well defined which can help us to understand transition to post buckling regime and development of sensors and actuators. Additionally, one well oscillation, double well oscillation and chaotic trajectories are investigated using the system as forced double well oscillator. Trajectory plotting is performed with an image processing code. A new region within double well oscillation regime is observed where motion converts from one well oscillation to double well oscillation which could be a candidate on mechanical computation and communication applications. Also, a preliminary design for synchronized chaos experiments using the same buckling platform is developed. Finally, an optomechanical experimental setup and chip is built for measurement of one or multiple NEMS beams. Fiber optic techniques are used for experimental setup and grating couplers, ring/racetrack resonators are developed for beam measurements. Critical couplings on multiple devices are observed.