Toplumsal cinsiyet bağlamında erkekliği tartışmak
Discussing masculinity in the context of gender
- Tez No: 686796
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKSU AKÇAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, toplumsal cinsiyet bağlamında erkekliği konu almaktadır. Toplumsal cinsiyet; bireyin yaşadığı toplumda doğumundan itibaren kendisinden cinsiyetine uygun şekilde davranmasını bekleyen kalıplaşmış davranışları içermektedir. Bundan dolayı sosyo-kültürel olarak inşa edilen toplumsal cinsiyet bireyin kimliğinin bir parçasını oluşturmaktadır. Toplumsal cinsiyeti konu edinen çalışmaların ortaya çıkmasında feminist teori önemli bir yer tutmaktadır. Feminizm; kadınların toplumsal, kültürel, siyasal anlamda yaşadıkları ikincil konumun değişimini ve bireyler arasında eşitliğin sağlanması talep eden kolektif bir harekettir. Erkeklik çalışmaların ortaya çıkmasında feminizm önemli bir yere sahiptir. Erkeklikte tıpkı kadınlık gibi toplumsal cinsiyet kategorisine aittir. Toplumsal ve kültürel olarak inşa edilen erkeklik kişinin yaşamında bir kere elde ettiği bir kazanım değildir. Bahsedilen durumdan ötürü erkeklik sürekli olarak tartışılmaya, ispatlanmaya, metalaştırılmaya açık bir durumdur. Bu doğrultuda tez kapsamında, literatür taraması yöntemiyle toplumsal cinsiyete ve erkekliğe yönelik tanımlamalar ele alınmıştır. Aynı toplumda farklı erkekliklerin olduğu, tarihin farklı zaman dilimlerinde ve farklı toplumlarda erkeklikten beklenilen davranışların değişkenlik gösterdiği ve toplumlardaki hegemonik erkekliklerin dışında kalan farklı erkekliklerin bulunduğu ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study deals with masculinity in the context of gender. Gender includes stereotypical behaviours that expect an individual to behave by their gender since birth in the society in which they live. Therefore, the socio-culturally constructed gender constitutes a part of the individual's identity. Feminist theory has an important place in the emergence of studies on gender. Feminism is a collective movement that demands the change of women's social, cultural and political subordinate status and equality between individuals. Feminism has an important place in the emergence of studies on masculinity. Masculinity, like femininity, belongs to the category of gender. Socially and culturally constructed masculinity is not a once-in-a-lifetime achievement. Therefore, masculinity is a situation that is open to debate, to be proven, to be commodified. In this direction, within the scope of the thesis, definitions of gender and masculinity are discussed with the literature review method. It is stated that there are different masculinities in the same society, the behaviours expected from masculinity vary in different periods of history and different societies, and there are different masculinities outside the hegemonic masculinities in societies.