Dokusuz yüzey üretimi yapan tekstil işletmelerinin iş sağlığı ve güvenliği açısından incelenmesi ve risk analizi: Uşak ilinde bir işletme örneği
Investigation of occupational health and safety and risk analysis of nonwoven textile company: The case of a textile company in uşak province
  1. Tez No: 686799
  2. Yazar: AYSEL BUZAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM CELEP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Health Education, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Değişen yaşam standartları ve gelişen teknoloji ile birlikte dokusuz yüzeylere olan talep her geçen gün artmaktadır. Dokusuz yüzeylerin dayanıklı ve gözenekli yapıları günlük hayatta ve sanayide bu ürünlerin çok fazla tercih edilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Dokusuz yüzey sektörü, üretimde kullanılan makineler ve çalışma ortamından kaynaklanan birçok tehlike ve riski bünyesinde barındırmaktadır. Bu tehlike ve risklere yönelik alınmayan iş sağlığı ve güvenliği önlemleri iş kazaları ve meslek hastalıklarına neden olabilmektedir. Tekstil sektöründe çalışma ortamında bulunan fiziksel risk etmeleri çalışan sağlığı açısından olumsuz sonuçlara neden olabilmektedir. İşyerlerindeki tehlike ve risk etmenlerinin çalışma ortamında düzenli olarak ölçülmesi ve gerekli önlemlerin alınması çalışan sağlığı için çok büyük önem taşımaktadır. Bu tez de dokusuz yüzey üretimi sırasında karşılaşılan fiziksel risk etmenleri ve çalışan sağlığını korumak için alınması gereken önlemler irdelenmiştir. Bu amaçla Uşak ilinde bulunan dokusuz yüzey üretimi yapan bir tekstil fabrikasında standartlardan yaralanılarak gürültü, termal konfor aydınlatma titreşim ve toz ölçümleri ile çalışma ortamında bulunan fiziksel risk etmenlerinin maruziyet düzeyi belirlenmiştir. İşletmede L tipi matris yöntemi ile risk analizi yapılarak çalışma ortamındaki tehlike ve riskler belirlenmiş ve alınabilecek önlemler hakkında bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the changing living standards and developing technology, the demand for nonwoven surfaces is increasing day by day. The durable and porous structures of non-woven surfaces play an important role in making these products highly preferred in daily life and industry. The nonwoven sector includes many hazards and risks arising from the machinery used in production and the working environment. Occupational health and safety measures not taken for these dangers and risks may cause work accidents and occupational diseases. Physical risks in the working environment in the textile industry can cause negative results in terms of employee health. It is very important for the health of the employees to regularly measure the hazards and risk factors in the workplace and to take the necessary precautions. In this thesis, the physical risk factors encountered during the production of nonwovens and the precautions to be taken to protect employee health are discussed. For this purpose, the exposure level of physical risk factors in the working environment was determined by using the standards in a textile factory in Uşak, which produces nonwovens, with noise, thermal comfort, lighting, vibration and dust measurements. Hazards and risks in the working environment were determined by performing risk analysis with the L-type matrix method in the enterprise and information was given about the measures that can be taken.