The primary cilia of the gastrointestinal tract in homeostasis and disease at the single-cell level
Homeostaz ve hastalıkta tek hücre düzeyinde gastrointestinal sistemin primer silyaları
- Tez No: 686798
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR DEĞİRMENCİ UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Gastrointestinal sistem, kök hücrelerin bölünerek fonksiyonel ve morfolojik olarak farklı hücre tiplerine dönüşmesiyle düzenli olarak yenilenir. Hücre kaderi, Wnt, Hedgehog ve Bmp gibi birkaç önemli sinyal yolağı aracılığıyla belirlenir. Ancak kök hücre karakteri ve farklılaşma işaretlerinin koordinasyonu için bu sinyal moleküllerinin hücreler arasında nasıl iletildiği halen bir sırdır. Primer silyalar, bu sinyal yolakları için birçok reseptör barındıran anten benzeri küçük organellerdir. Bu çalışmada, umuna açılmış tek hücreli RNA dizileme verileri yeniden analiz edilerek primer silya ekspresyonunun bağırsak mezenkiminde ve karaciğerde heterojen olduğu gösterilmektedir. Primer silyaların varlığı bilinen belirteçleri kullanılarak immünfloresan tekniği ile fare kalın bağırsağının stroma ve kas hücrelerinde doğrulanmaktadır. Acot7 primer silyalarla ilişkili işaretleyici olarak ortaya çıkmaktadır ve myenterik gangliyonlarda eksprese edildiği tespit edilmiştir. Ülseratif koliti modellemek için DSS verilen farelerde, epitel kaybı nedeniyle kript yapılarının kapladığı alan küçüldükçe primer silyaların daha bol olduğu gözlemlenmiştir. Acot7 eksprese eden gangliyal hücreler daha sık ortaya çıkmış ve morfolojik farklılıklar sergilemiştir. Ek olarak, 16 hafta boyunca yüksek yağlı diyetle beslenen farelerde, kolon kriptlerinde kısalma ve primer silyalarda bir artış görülmüştür. Bu çalışma, homeostaz sırasında gastrointestinal sistemde primer silyaların bulunduğunu, ayrıca bunların iltihaplanma ve diyete dayalı adaptasyonlara katıldığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The gastrointestinal tract is regularly renewed by stem cells which divide and differentiate into functionally and morphologically distinct cell types. Several key pathways, such as Wnt, Hedgehog and Bmp, regulate the cell fate. However, it remains a mystery how the associated signaling molecules are relayed between cells to coordinate stemness and differentiation cues. Primary cilia are small antenna-like organelles that harbors many receptors for these pathways. Here public single-cell RNA sequencing data is re-analyzed to show that primary cilia expression is heterogeneous in the intestinal mesenchyme and liver. Presence of primary cilia is also validated using immunofluorescence in the stroma and muscle cells of the mouse colon, using known markers of the primary cilia. Acot7 is identified as a primary cilium associated marker and found to be expressed in myenteric ganglia. In mice challenged with DSS to model ulcerative colitis, primary cilia are observed more abundant as the area covered by crypt structures become reduced due to the loss of epithelium. Acot7 expressing ganglial cells were observed more frequently and displayed morphological differences. Additionally, mice fed a high-fat diet over 16 weeks had shortening of the colon crypts and an increase in the primary cilia. This work suggests that primary cilia exist in the gastrointestinal tract during homeostasis and participate in inflammation and diet-based adaptations.