Trimetilamin n-oksit düzeyleri ile beden kitle indeksi ve oksidatif stres ilişkisi
The relationship between trimethylamine n-oxide levels and body mass index and oxidative stress
- Tez No: 686849
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSAMETTİN VATANSEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Trimetilamin N-Oksit (TMAO) bağırsakta kolin, fosfatidilkolin ve karnitinden üretilen bir metabolittir. Yapılan son çalışmalar TMAO'nun birçok hastalığın biyobelirteci olacağını öngörmektedir. Daha çok proaterojenik etkiyle öne çıkan TMAO, diyabet, insülin direnci, kalp yetmezliği, inflamasyon, böbrek disfonksiyonları gibi birçok hastalıkta plazma TMAO seviyelerinin yükseldiği saptanmıştır. Obezite ülkemizde ve dünya çapında giderek artan ciddi bir halk sağlığı sorunudur. Vücutta aşırı yağ birikmesi olarak tanımlanan obezite birçok hastalık için risk faktörüdür. Oksidatif stres ise vücuttaki oksidan ve antioksidan dengesinin oksidanlar lehine bozulmasıdır. Biz de çalışmamızda plazma TMAO düzeyleri ile beden kitle indeksi ve oksidatif stres arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık. Bu çalışma Ekim 2020-Nisan 2021 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne yeni alınan personelin işe giriş muayenesi esnasında yapılan görüşme neticesinde gönüllülüğü kabul eden bireylerden sözlü ve yazılı bilgilendirilmiş onam formu alındıktan sonra yapılmıştır. Çalışmada veriler değerlendirilirken 4 farklı grup baz alınmıştır. Bu gruplamalar; BKİ, abdominal obezlik, normal kilolu obez (NKO) olma durumu ve insülin direncinin varlığına göre yapılmıştır. BKİ grubu kendi içinde, BKİ'leri 19-24.9 kg/m2 arasında olan normal kilolu bireylerden, BKİ'leri 25-29.9 kg/m2 arası olan fazla kilolu bireylerden, BKİ'leri 30 kg/m2 ve üzeri olan obez bireylerden oluşturulmuştur. Abdominal obez grubu oluşturulmasında DSÖ'nün tanımına göre bel/kalça oranının erkeklerde >0,90, kadınlarda >0,85 olması kriter olarak belirlenmiştir. NKO'lu gruplar yine DSÖ verilerine göre oluşturulmuş ve BKİ'leri normal aralıkta olup vücut yağ yüzdesi erkeklerde >%25, kadınlarda >%30 olanlar NKO grubuna dahil edilmiştir. Yağ yüzdeleri yine bu oranları geçmiş BKİ'si >25 kg/m2 olanlar fazla kilolu obez (FKO) grubuna koyuldu. HOMA-IR değeri ≥2,5 üzerinde olan bireyler insülin direnci var olan gruba dahil edilmişlerdir. TMAO değeri BKİ grubunda anlamlı derecede farklı(p=0,013) bulunurken diğer gruplar arasında anlamlı bir fark tespit edilememiştir. TMAO'nun TAS, TOS, OSİ ve VAİ değeri ile korele bulunmamış olup bu alanda daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır
Özet (Çeviri)
Trimethylamine N-Oxide (TMAO) is a metabolite produced from choline, phosphatidylcholine and carnitine in the intestine. Recent studies predict that TMAO will be a biomarker of many diseases. It has been determined that plasma TMAO levels are increased in many diseases such as TMAO, which is more prominent with its proatherogenic effect, diabetes, insulin resistance, heart failure, inflammation, kidney dysfunctions. Obesity is a serious public health problem that is increasing in our country and around the world. Obesity, defined as excessive fat accumulation in the body, is a risk factor for many diseases. Oxidative stress is the deterioration of the oxidant and antioxidant balance in the body in favor of oxidants. In our study, we aimed to examine the relationship between plasma TMAO levels, body mass index and oxidative stress. This study was carried out after obtaining verbal and written informed consent from individuals who accepted volunteerism as a result of the interview made during the employment examination of the newly recruited personnel at Selçuk University Medical Faculty Hospital between October 2020 and April 2021. While evaluating the data in the study, 4 different groups were taken as a basis. These groupings are; BMI was made according to abdominal obesity, normal weight obesity (NWO), and presence of insulin resistance. The BMI group consisted of normal-weight individuals with BMIs between 19-24.9 kg/m2, overweight individuals with BMIs between 25-29.9 kg/m2, and obese individuals with BMIs of 30 kg/m2 and above. According to the definition of WHO, waist/hip ratio >0.90 in males and >0.85 in females was determined as criteria for forming the abdominal obese group. 25% and >30% of women were included in the NWO group. Those with a BMI >25 kg/m2 whose fat percentage exceeded these rates were placed in the overweight obese group. Individuals with a HOMA-IR value of ≥2.5 were included in the group with insulin resistance. While the TMAO value was found to be significantly different (p=0.013) in the BMI group, no significant difference was found between the other groups. TMAO was not correlated with TAS, TOS, OSI and VAI values, and more studies are needed in this area.