Socio-economic integration of Iranian immigrants in contemporary Turkey
Modern Türkiye'de İranlı göçmenlerin sosyo-ekonomik uyumu
- Tez No: 686848
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH AYSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tez, Türkiye'de yaşayan İranlı göçmenlerin ve sığınmacıların göç deneyimini ev sahibi topluma entegre olmada karşılaştıkları sorunları sosyal, ekonomik ve kültürel faktörleri de dikkate alarak incelemeyi amaçlamaktadır. İranlılar, 1979'daki İslam devriminden bu yana başlıca üç göç dalgası yoluyla siyasi nedenlerden ötürü Türkiye'ye taşınmış ve yerleşmiştir. Çoğunlukla Türkiye'ye batı ülkelerine geçmeye niyetlenen İranlılar, batıya geçişte zorluklarla karşılaştıklarında, İran'ı bir ev olarak yeniden hayal etmişve yabancı bir ülkede bir ev inşa etme arzularını dengelemek için Türkiye'de diasporik bir alan kurmuşlardır. Bu tez, Türkiye'nin çeşitli şehirlerinde yaşayan 41 İranlı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yaparak İran'daki geçmişleri, anavatanı terk etme kararları, göç yolculuğu, yaşadıkları ana sorunlar ve Türkiye'ye yerleşimleri hakkında derinlemesine bakış açısı kazanmayı hedefler. Bulgular, Türkiye'nin coğrafi ve kültürel yakınlığı nedeniyle kendileri için en iyi varış yerlerinden biri olarak görülmesine rağmen İranlıların yeni topluma entegre olma konusunda ciddi zorluklarla ve engellerle karşılaştığını ortaya koymaktadır. Bu zorluklar işgücü piyasasına dahil olmanın önündeki engellerden sağlık hizmetlerine erişime kadar uzanmaktadır. Ayrıca, İranlı göçmenler ve sığınmacıların günlük yaşamları ve gelecek planları Türkiye'deki değişen göç politikalarından sürekli olarak etkilenmektedir. Bu araştırma, göç yönetimindeki karar vericilere İranlı göçmenlerin sosyal entegrasyonundaki engelleri azaltmak için de stratejiler sunar.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to study the migration experience of Iranian immigrants and asylum seekers living in Turkey by exploring their social, economic, and cultural integration along with the barriers they face in assimilating to the host society. Iranians moved and settled in Turkey mainly due to political reasons through three primary waves of migration since the Islamic revolution in 1979. They mainly arrived in Turkey intending to cross to western countries; however, once they faced the difficulties of transition to west, they built a diasporic space up in Turkey to balance their re- imagining of Iran as a home and their desire to build a home in a foreign country. Therefore, this thesis uses a qualitative approach by employing semi-structured interviews with 41 Iranians living in various cities of Turkey to gain an in-depth perspective on their background in Iran, their decision to leave the homeland, their migration journey, their main problems, and their resettlement in Turkey. The findings reveal that Iranians face serious challenges and barriers in integrating into the new society, even though Turkey is considered as one of the best destinations for them due to its geographical and cultural proximity. These challenges range from obstacles in involving in the labor market to having access to health services. Furthermore, Iranian immigrants and asylum seekers' daily lives and their future plans are continuously being influenced by the changing migration policies in Turkey. I provide managerial insights to decision-makers in migration management to develop strategies for reducing the barriers in the social integration of Iranian immigrants.