Tekstil işçilerinde çalışma postürünün kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları, yaşam kalitesi ve yorgunluk ile ilişkisinin araştırılması
Observation of the relationship of working posture with musculoskeletal discomforts, life quality and fatigue in textile workers
- Tez No: 686856
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KEREM ALPTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Çalışmanın amacı iş yoğunluğu gereği uzun süre tekrarlı hareketlerle, yetersiz molalarla çalışmak durumunda kalan tekstil işçilerinin çalışma postürlerinin kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarına, yaşam kalitesine ve yorgunluğa etkisini değerlendirmektir. Çalışmaya, tekstil fabrikasında çalışan yaş ortalamaları 35,48±10,04 yıl olan 148'i kadın, 52'si erkek toplam 200 tekstil işçisi dahil edildi. Çalışmada 6 aydan kısa süre çalışanlara, ortopedik cerrahi geçmişi olanlara, nörolojik rahatsızlığı bulunanlara ve son 6 ay içinde kaza veya cerrahi işlem geçirmiş olanlara yer verilmedi. Katılımcılara ait veriler sosyo-demografik bilgi formu ile toplandıktan sonra katılımcıların çalışma postürünü değerlendirmek için Ovako Çalışma Postürü Analiz Sistemi, kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarını değerlendirmek için Cornell Kas-İskelet Rahatsızlıkları Anketi, yaşam kalitesini değerlendirmek için Kısa Form-36 Yaşam Kalitesi Anketi ve yorgunluğu değerlendirmek için Yorgunluk Şiddeti Ölçeği uygulandı. Yapılan çalışma sonucunda katılımcıların çalışma postürünün kişilerin çalıştığı bölüme ve çalışma pozisyonuna bağlı istatistiksel olaarak anlamlı bir şekilde değiştiği görüldü (p0,05). Sonuç olarak tekstil işçilerinde çalışma postürünün kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarını ve yaşam kalitesini etkilediği ancak yorgunluk ile direkt olarak bir ilişkisinin bulunmadığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the effects of working postures of textile workers, who have to work for a long time with repetitive movements and insufficient breaks due to work intensity, on musculoskeletal system disorders, quality of life, and fatigue. A total of 200 textile workers, 148 of whom were women and 52 of whom were men, with an average age of 35.48±10.04 years, were included in the study. The study did not include those who worked for less than 6 months, those with a history of orthopedic surgery, those with neurological disorders, and those who had an accident or surgical procedure in the last 6 months. After the data of the participants were collected with the socio-demographic information form, the Ovako Working Posture Analysis System (OWAS) was used to evaluate the working posture of the participants, the Cornell Musculoskeletal Discomfort Questionnaire (CMDQ) to evaluate the musculoskeletal disorders, the Short Form-36 Quality of Life Questionnaire (SF-36) to evaluate the quality of life, lastly, the Fatigue Severity Scale (FSS) was used to assess fatigue. As a result of the study, it was observed that the working posture of the participants changed statistically significantly depending on the department and working position of the people (p0.05). As a result, it was determined that working posture affects musculoskeletal discomforts and quality of life in textile workers, but there is no direct relationship with fatigue.