Tekstil işçilerinde ergonomi eğitimi ile birlikte verilen rehabilitasyon programının etkinliği
Effectiveness of rehabilitation program provided combined with ergonomics training in textile workers
- Tez No: 930028
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ŞEVGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı tekstil işçilerinde ergonomi eğitimi ile birlikte verilen rehabilitasyon programının etkinliğinin incelenmesidir. Çalışma, randomize kontrollü bir tasarım ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar, 18-60 yaş arasındaki tekstil işçilerinden oluşmaktadır. Katılımcılar, deney ve kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. Tüm katılımcılara ergonomi eğitimi verildi. Deney grubundaki katılımcılara ergonomi eğitimine ek olarak egzersiz, derin doku masajı ve cranio-sakral terapi uygulandı. Katılımcılar verilen egzersizleri haftada 3 gün, 12 hafta boyunca uyguladı. Egzersizlerin takibi, egzersiz takip çizelgeleri ile yapıldı. Tüm katılımcılar tedavi öncesi sosyo-demografik form doldurdu. Ayrıca tüm katılımcılara tedavi öncesi ve tedavi sonrasında Görsel Analog Skala, Bournemouth Boyun Anketi, Fremantle Boyun Farkındalık Anketi, Pittsburg Uyku Kalite İndeksi, Yorgunluk Şiddet Ölçeği anketleri uygulandı.
Özet (Çeviri)
.The aim of this study is to examine the effectiveness of a rehabilitation program given together with ergonomics training in textile workers. The study was conducted with a randomized controlled design. Participants were textile workers between the ages of 18-60. Participants were divided into two groups as experimental and control groups. All participants received ergonomics training. In addition to ergonomics training, exercise, deep tissue massage and cranio-sacral therapy were applied to the participants in the experimental group. Participants applied the given exercises 3 days a week for 12 weeks. The exercises were followed up with exercise follow-up charts. All participants filled out a socio-demographic form before treatment. In addition, Visual Analog Scale, Bournemouth Neck Questionnaire, Fremantle Neck Awareness Questionnaire, Pittsburgh Sleep Quality Index, Fatigue Severity Scale questionnaires were applied to all participants before and after treatment.