Tekstil işçilerinde postür eğitiminin kas-iskelet sistemi, ağrı ve yaşam kalitesine etkisi
Effect of postural training on musculoskeletal system, pain and quality of life in textile workers
- Tez No: 565044
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİS KOSTANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çalışmamızın amacı, tekstil işçilerinde postür eğitiminin, kas iskelet sistemi, ağrı ve yaşam kalitesine etkisini incelemektir. Yapılan işe bağlı olarak oluşan mesleki KİS hastalıkları, inlamatuvar veya dejeneratif semptomlar ile ortaya çıkan, tendon, kas, ligament, kemik-eklem dokuları, sinirleri ve disk yapısını ilgilendiren sorunlar ile karakterize ve bireyler üzerinde ağrı ve fiziksel kısıtlılık gibi etkileri bulunur. Çalışmaya yaş ortalaması 42,09±9,54 yıl olan tekstil çalışanları dahil edildi. Çalışmaya kabul edilme kriterlerine uyan işçilere (n=60) çalışma kapsamında postür eğitimi verildi. Postür eğitimi; tüm işçilere postür eğitim semineri ve postür egzersiz programından oluşmakta idi. Postür egzersizleri haftada 1 gün fizyoterapist eşliğinde, 6 gün 40 dakikalık ev egzersiz programı verilerek 12 hafta süresince uygulandı. Tüm olguların demografik bilgileri kaydedildikten sonra, postür analizi PostureScreen Mobile® uygulama ile, ağrı görsel analog skalası ile, KİS Cornell KİS rahatsızlık anketi, hızlı maruziyet değerlendirme ölçütü ve hızlı tüm vücut değerlendirme yöntemi ile ve yaşam kalitesi WHOQOL-BREF-TR ile değerlendirmeleri yapıldı. On iki hafta süren tedavi programı sonrasında tüm değerlendirmeler tekrarlandı. Verilerin istatistiksel analizi için SPSS 22.0 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the effect of posture training on musculoskeletal, pain, and quality of life in textile workers. Work-related musculoskeletal diseases occurring due to work, are characterized by inflammatory or degenerative symptoms, tendon, muscle, ligament, bone-joint tissues, nerves and disc structure and besides by problems, such as pain and physical restriction on individuals. The study includes textile workers (n=60) with a mean age of 42,09 ± 9,54 years who met the acceptance criteria. Within the scope of posture education; posture training seminar was given to all workers and posture exercise program was applied to all textile workers. Posture exercises were led by a physiotherapist once-a-week and the other days continued home exercise program for 12 weeks. The exercise program lasted about 40 minutes. After the demographic data of all cases were recorded, posture analysis (PostureScreen Mobile® application), pain (Visual analogue scale), musculoskeletal system (Cornell musculoskeletal discomfort questionnaire, rapid exposure assessment criteria and rapid whole-body evaluation method) and quality of life (WHOQOL-BREF-TR) have been evaluated. After the 12-week treatment program, all evaluations were repeated. SPSS (SPSS 22.0) program was used for statistical analysis of the data.