Periferik vestibüler sistem patolojisi olan bireylerin suppression head ımpulse paradigm testi ile değerlendirilmesi
Evaluation of individuals with peripheral vestibular system pathology with the suppression head impulse paradigm test
- Tez No: 686871
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BÜLENT ŞERBETÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma periferik vestibüler patolojisi olan bireylerin Suppression Head Impulse Paradigm (SHIMP) ile değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirildi. Çalışma Medipol Mega Üniversite Hastanesi'nde 20-60 yaş aralığında 29 vestibüler hipofonksiyon gözlenen ve 28 sağlıklı bireyin gönüllü katılımı ile gerçekleştirildi. Çalışma grubunu oluşturan vestibüler patolojisi olan bireylere kalorik test, V-HIT ve SHIMP yöntemleri uygulandı. Kontrol grubunu oluşturan sağlıklı bireylere ise sadece V-HIT ve SHIMP yöntemleri uygulandı.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to evaluate individuals with peripheral vestibular pathology with Suppression Head Impulse Paradigm (SHIMP). The study was carried out with the voluntary participation of 28 healthy individuals with 29 vestibular hypofunctions between the ages of 20-60 years in Medipol Mega University Hospital. Caloric test, V-HIT and SHIMP methods were applied to the individuals with vestibular pathology in the patient group. V-HIT and SHIMP methods were applied to healthy individuals in the control group.