Genç yetişkinlerde video head impulse test (VHIT) normalizasyon çalışması
Video head impulse test (VHIT) normalization study in young adults
- Tez No: 570701
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜM AYDAN GENÇ, ÖĞR. GÖR. ÖZNUR YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Demirtaş, B Genç Yetişkinlerde Video Head Impulse Test (Vhıt) Normalizasyon Çalışması , Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Odyoloji Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2019. Periferik ve santral patolojilerin ayırımında önemli bir klinik değere sahip olan Head Impulse Test (HIT), Halmagyi ve Curthoys tarafından 1988 yılında geliştirilmiştir. Sayısal bir veri taşımaması ve değerlendirilmesinin subjektif olması nedeniyle HIT testi, sınırlılıkları olan bir değerlendirme aracı olmuştur. Teknolojik gelişmeler, yüksek hızlı video kayıtlarının alınabilmesi ve göz pozisyonlarının hassas şekilde belirlenmesinin önünü açmış böylece HIT ölçümlerinin sayısal olarak ifade edilebilmesine olanak sağlayan, video head impulse test (v-HIT) geliştirilip kullanılmaya başlanmıştır. Video head impulse test, uygulanması kolay, objektif, altı semisirküler kanalın(SSK) değerlendirilmesine ve vestibülo-oküler refleks(VOR )sırasında meydana gelen gizli sakkadların görülebilmesine olanak sağlayıp, değerlendirmede sayısal verilerin elde edilmesine imkan tanıyan önemli bir testtir. Çalışmaya genç yetişkin (18-30 yaş aralığında) bireylerin normalizasyon değerlerinin belirlenmesi amacıyla 130 kişi dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Demirtaş, B. Vıdeo Head Impulse Test (Vhıt) Normalızatıon Study In Young Adults, Hacettepe Graduate School of Health Sciences, Master Thesis of Audiology, Ankara, 2019. The Head Impulse Test (HIT), which has an essential clinical value in differentiating between peripheral and central pathologies, was developed by Halmagyi and Curthoys in 1988. Because it does not carry a numerical data, and its evaluation is subjective, the HIT test became an evaluation tool with limitations. Current technological developments have led to high-speed video recordings and accurate positioning of the eye, so that, the video head impulse test (v-HIT) has been developed and used to allow a digital expression of HIT measurements. The video head impulse test is easy-to-apply, objective, allows the evaluation of the six semicircular canals (SCC), visualization of the hidden saccades that occur during the vestibulo-ocular reflex (VOR), and allows the acquisition of numerical data in the evaluation. In this study, 130 young adults in the age range of (18-30 years old) were participated to determine the normalization values of the test.