Normal vestibüler fonksiyonu olan pediatrik popülasyonda masseter vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyel (mVUMP) testinin değerlendirilmesi
Evaluation of masseter vestibular evoked myogenic potential (mVUMP) testing in a pediatric population with normal vestibular function
  1. Tez No: 897240
  2. Yazar: AYŞENUR UĞUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE BAYDAN ARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Pediatrik vestibüler bozuklukların değerlendirilmesinde vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyel (VUMP) otolit organ ve merkezi sinir sistemi bağlantılarının değerlendirilmesinde kullanılan değerli bir test bataryasıdır. Masseter vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyel (mVUMP) testi fizyolojik ve patolojik durumlarda vestibülo-trigeminal refleks yolağının beyin sapı fonksiyonunun masseter kası üzerinden kaydedilerek araştırıldığı ek nörofizyolojik bir araçtır. Pediatrik popülasyonda mVUMP testinin incelendiği çalışmamızın amacı mVUMP testinin uygulanabilirliğini doğrulamak, tekrarlanabilirliğini incelemek ve P1 latansı, N1 latansı, N1-P1 dalgalar arası latansı, dalga amplitüdleri ve kulaklar arası amplitüd asimetri oranını belirlemektir. Çalışmamız Ankara Üniversitesi, Tıp Fakültesi, İbni Sina Hastanesi, Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı İşitme, Konuşma ve Denge Bozuklukları Tanı ve Rehabilitasyon Merkezi'nde ve Bezmialem Vakıf Üniversitesi Fatih Ek Hizmet Binası Odyoloji Uygulama Laboratuvarı'nda 10-18 yaş aralığında, 33 kadın ve 33 erkek olmak üzere toplam 66 birey üzerinde gerçekleştirildi. Bireyler yaşlarına göre 10-12 yaş arası grup 1, 13-15 yaş arası grup 2, 16-18 yaş arası grup 3 olarak üç gruba ayrıldı. Katılımcılara işitme testi, timpanometrik değerlendirme, videonistagmografi (VNG), mVUMP testi ölçümleri yapıldı. mVUMP ölçüm parametre sonuçları cinsiyete, kulak tarafına ve yaş gruplarına göre karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In the evaluation of pediatric vestibular disorders, the vestibular evoked myogenic potential (VEMP) is a valuable test battery used in the evaluation of otolith organ and central nervous system connections. The masseter vestibular evoked myogenic potential (mVEMP) test is an additional neurophysiological tool that investigates the brainstem function of the vestibulo-trigeminal reflex pathway in physiological and pathological conditions by recording the masseter muscle. The aim of our study, which examined the mVEMP test in a pediatric population, was to verify the applicability and reproducibility of the mVEMP test and to determine the P1 latency, N1 latency, N1-P1 interpeak latency, wave amplitudes and interaural amplitude asymmetry ratio. Our study was carried out in Ankara University, Faculty of Medicine, Ibni Sina Hospital, Department of Otorhinolaryngology, Hearing, Speech and Balance Disorders Diagnosis and Rehabilitation Center and Bezmialem Vakif University Fatih Annex Service Building Audiology Practice Laboratory on a total of 66 individuals, 33 females and 33 males, aged 10-18 years. The individuals were divided into three groups according to their ages as group 1 between 10-12 years, group 2 between 13-15 years, and group 3 between 16-18 years. Hearing test, tympanometric evaluation, videonystagmography (VNG), masseter vestibular evoked myogenic potential (mVEMP) test measurements were performed. mVEMP measurement parameter results were compared according to gender, ear side and age groups.