Preterm bebeklerde kafein
tedavisinin postnatal gelişim ve
uyku üzerine etkisi
Influence of caffeine therapy in preterm infants on neurodevelopmental andsleep outcomes during the first year of life: a single center experience
  1. Tez No: 686885
  2. Yazar: YAPRAK ECE YOLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PERRAN BORAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Preterm bebeklerde kafein, prematüre apnesi profilaksisi ve tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak kafein tedavisinin erken dönemde uyku üzerine etkisi net bilinmemekte olup bu konuda çalışmalar sınırlıdır. Bu çalışmada yenidoğan döneminde kafein tedavisi alan ve almayan preterm bebeklerin düzeltilmiş 6. ayında uyku-uyanıklık örüntüleri arasındaki farkların incelenmesi hedeflendi. İkincil olarak ise, kafein tedavisi alan ve almayan bebeklerin nörogelişimsel farklılıklarının incelenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Araştırma örneklemini Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, Mayıs 2020- Mayıs 2021 tarihleri arasında düzeltilmiş 6.ayında olan, 28-34 gestasyonel haftada doğmuş ve üçüncü düzey Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde takip edilmiş 28 prematüre bebek oluşturdu. Yenidoğan döneminde kafein tedavisi alan 12 bebek çalışma grubunu oluştururken, tedavi almayan 16 bebek kontrol grubunu oluşturdu. Bebeklerin uyku örüntüsü düzeltilmiş 6. ayda 72 saatlik Respironics Mini-Mitter Actiwatch-2 cihazıyla değerlendirildi ve ebeveynlere Genişletilmiş Bebek Kısa Uyku Anketi (BISQ) uygulandı. Aktigrafi kaydının ilk gününde Uyku Laboratuvarı'nda 10:00-15:00 saatleri arasında aktigrafi ile eş zamanlı polisomnografi kaydı yapıldı. Düzeltilmiş 6. ayda preterm bebeklerin nörogelişimleri Bayley Bebeklik ve Erken Çocukluk Dönemi Gelişimsel Değerlendirme Ölçeği-III, Erken Gelişim Evreleri Envanteri ve Hammersmith nörolojik muayenesi ile değerlendirildi. Polisomnografi uyku-uyanıklık verisi ikili sistemde 30 saniyelik epoklarla kodlanarak aktigrafi uyku-uyanıklık verisi ile eşleştirildi. Bulgular: Kafein tedavisi alan ve almayan bebeklerin düzeltilmiş 6. ayında aktigrafi uyku parametreleri, BISQ uyku anketi ve nörogelişimsel değerlendirmelerinde anlamlı fark saptanmadı. Aktigrafi verileri altın standart polisomnografi yöntemiyle karşılaştırıldığında duyarlılık %91.07 ve uyum oranı %77.21 ile en yüksek otomatik eşik değerde bulundu. Kappa katsayısına göre ikinci yüksek uyum yüksek eşik değerde idi. Sonuç: Çalışmamızda yenidoğan döneminde kafein tedavisi alan ve almayan bebekler arasında düzeltilmiş 6. ayda uyku parametrelerinde ve nörogelişimsel değerlendirmelerde farklılık saptanmadı. Otomatik ve yüksek eşik değerde aktigrafinin uyku-uyanıklık örüntülerini tanımlamada düzeltilmiş 6. ayına gelmiş preterm bebeklerde kullanılabileceği sonucuna ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
Objectives: Neonatal caffeine therapy is commonly used for prophylaxis and treatment of apnea of prematurity. However, research on the early effects of caffeine therapy on sleep architecture have been limited with only a few studies. The aim of the present study was to determine the differences in sleep architecture of preterm infants who received caffeine therapy compared to those who did not receive caffeine therapy. Secondary aim of the present study was to assess neurodevelopmental differences. Methods: The study population included 28 premature infants aged between 28-34 weeks admitted to the Marmara University Neonatal Intensive Care Unit between May 2020- May 2021. Twelve infants who received neonatal caffeine therapy formed the study group whereas 16 infants without therapy formed the control group. At 6 months corrected age, sleep was assessed by actigraphy for 72 hours with Respironics Mini-Mitter Actiwatch-2 and infants' parents completed Brief Infant Sleep Questionnaire. On the first day of actigraphy, infants underwent simultaneous polysomnography between 10:00-15:00 in the Marmara University Sleep Unit. Neurodevelopment was evaluated using the Neurodevelopment Bayley Scales of Infant and Toddler Development-III, the Ages & Stages Questionnaire and the Hammersmith Infant Neurological Examination. Sleep-wake data on polysomnography were coded in binary form in 30 seconds epochs and matched with actigraphy sleep-wake data. Results: There were no significant differences in actigraphy and BISQ sleep parameters, and neurodevelopmental scores between infants at 6 months corrected age who received caffeine therapy compared to those who did not receive caffeine therapy. Best sensitivity (91.07%) and best agreement rate (%77.21) were obtained with actigraphy at the automatic activity threshold compared to the gold standard polysomnography. According to the Kappa coefficient, the second highest agreement was at the high threshold. Conclusion: Findings of this study suggest that sleep parameters and neurodevelopmental outcomes were no different in infants who received caffeine therapy compared to those who did not receive caffeine treatment. Actigraphy at the automatic and high threshold can be used in infants at 6 months corrected age for defining sleep architecture.