Prematüre bebeklerde kümülatif kafein maruziyeti ve kafeinin etkilerinin retrospektif incelenmesi
Retrospective investigation of cumulative caffeine exposure and effects of caffeine in premature infants
  1. Tez No: 1018249
  2. Yazar: BETÜL PERİŞAN BAHÇECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DİLEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Prematüre apnesine (AOP) yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde oldukça sık rastlanır. Tedavide kafein en sık tercih edilen farmakolojik ajandır. Bu çalışmada kafein kullanımının ve kullanılan dozun 35 hafta altında doğan bebeklerde enteral beslenmeye geçiş, kemik mineralizasyonu, inflamasyon ve hemogram parametreleri üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Materyal ve Metot: Ağustos 2019-Aralık 2024 tarihleri arasında Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan 35 gestasyonel haftanın (GH) altında doğan 319 bebek çalışmaya dahil edildi. Veriler kayıtlı epikrizler ve tahliller incelenerek retrospektif olarak toplandı. Bebeklere 20 mg/kg/gün yükleme tedavisinin ardından 5-10 mg/kg/gün idame tedavisi uygulandı. Kafeinin enteral beslenme, kemik mineralizasyonu, inflamasyon, BDP (bronkopulmoner displazi) ve PDA (patent duktus arteriozus) görülmesi üzerine etkisi incelendi. Bulgular: Çalışmaya %54'ü (n=174) erkek %46'sı (n=145) kız olmak üzere 319 prematüre bebek dahil edildi. Bebeklerin %49'u (n=157) kafein tedavisi almamış, %51'i (n=162) kafein tedavisi almıştı. Aldıkları ortalama toplam kafein dozu ELBW (<1000g) doğan bebeklerde 494 mg, VLBW (1000-1500g) doğan bebeklerde 209 mg, LBW (1500-2500g) doğan bebeklerde 73 mg'dı. Yenidoğan ne kadar düşük doğum ağırlığına sahip olarak ve ne kadar prematüre olarak doğarsa, tam beslenmeye geçiş süresinde o kadar uzama ve fosfor değerinde o kadar düşüklük görüldü. Geç prematüre bebeklerde doz ile fosfor arasında anlamlı bir ilişki görülmedi. BPD ve PDA tanısı alan bebeklerin aldığı kafein dozu, almayanlara göre anlamlı derecede yüksekti. Aşırı/çok prematüre ve ELBW/VLBW bebeklerde doz arttıkça NLR (Nötrofil/Lenfosit Oranı) ve SII (Sistemik İmmün İndeks) artmaktaydı. Özellikle VLBW bebeklerde doz arttıkça SII ve NLR'de anlamlı şekilde yükselmekteydi. Sonuç: Bu çalışmada kafein maruziyetinin artmasının enteral beslenmeye geçişte gecikmeye, fosfor değerinin daha düşük seyretmesine, kemik mineralizasyonunda yetersizliğe, PDA ve BPD insidansında artışa neden olduğu gösterilmiştir. Prematürelik arttıkça inflamasyon değerlerininde arttığı gösterilmiştir. Kümülatif kafein dozu arttıkça %50 enteral beslenmeye geçiş süresinin uzadığı (r=0.65, p<0.001) ve 21. gün fosfor düzeylerinin düştüğü (r=-0.32, p<0.001) saptandı. Alt grup analizlerinde, kafeinin enteral beslenmeye geçiş süresini uzatma ve fosfor düzeylerinde düşüşe yol açma etkisinin, özellikle doğum ağırlığı 1500 gramın altında ve gebelik yaşı 32 haftadan küçük olan bebeklerde en belirgin düzeyde olduğu saptandı. Ancak her bebek için dosyasındaki ayrı ayrı total kafein dozu manuel hesaplandı. Prematüre apnesinin tedavisinde tercih edilen kafeinin en etkili başlama zamanı ve uygulama dozunun değerlendirilip morbidite ve mortalite açısından yorumlamak için daha kapsamlı prospektif randomize kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Apnea of prematurity (AOP) is frequently encountered in neonatal intensive care units. Caffeine is the most commonly preferred pharmacological agent in its treatment. This study aimed to evaluate the effects of caffeine use and dosage on the transition to enteral feeding, bone mineralization, inflammation, and hemogram parameters in infants born at <35 weeks of gestation. Materials and Methods: A total of 319 infants born at <35 gestational weeks (GW) and hospitalized in the Neonatal Intensive Care Unit of Bolu Abant İzzet Baysal University Faculty of Medicine Hospital between August 2019 and December 2024 were included in the study. Data were collected retrospectively by reviewing recorded discharge summaries and laboratory results. Infants received a loading dose of 20 mg/kg/day followed by a maintenance dose of 5–10 mg/kg/day. The effects of caffeine on enteral feeding, bone mineralization, inflammation, and the development of BPD and PDA were evaluated. Results: A total of 319 preterm infants were included in the study, 54% (n=174) male and 46% (n=145) female. Of the infants, 49% (n=157) did not receive caffeine therapy, while 51% (n=162) received caffeine treatment. The mean total caffeine dose was 494 mg in ELBW (<1000 g) infants, 209 mg in VLBW (1000–1500 g) infants, and 73 mg in LBW (1500–2500 g) infants. The lower the birth weight and the more premature the infant, the longer the transition time to full feeding and the lower the phosphorus levels observed. No significant relationship was found between dose and phosphorus levels in late preterm infants. Infants diagnosed with BPD and PDA had significantly higher caffeine doses compared to those without these diagnoses. In extremely/very preterm and ELBW/VLBW infants, increasing dose was associated with increases in NLR (Neutrophil/Lymphocyte Ratio) and SII (Systemic Immune Index). Particularly in VLBW infants, SII and NLR increased significantly with higher doses. Conclusion: In this study, increased caffeine exposure was shown to cause delayed transition to enteral feeding, lower phosphorus levels, insufficient bone mineralization, and increased incidence of PDA and BPD. It was also shown that inflammatory parameters increased as prematurity increased. It was observed that as the cumulative caffeine dose increased, the time required to achieve 50% enteral feeding was prolonged (r = 0.65, p < 0.001), and phosphorus levels on day 21 decreased (r = –0.32, p < 0.001). In the subgroup analyses, the effect of caffeine on prolonging the time to transition to enteral feeding and reducing phosphorus levels was found to be most pronounced in infants with a birth weight below 1500 grams and a gestational age of less than 32 weeks. More comprehensive prospective randomized controlled studies are needed to evaluate the most effective initiation time and optimal dosage of caffeine in the treatment of apnea of prematurity and to interpret its effects on morbidity and mortality.