DC-electrokinetic motion of colloidal cylinder(S) in the vicinity of a wall
Kolloid silindirlerin duvar kenarındakiDC elektrokinetik hareketi
- Tez No: 686900
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARBAROS ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Duvar kenarındaki kolloid parçacıkların doğru elektrik alan altındaki elektrokinetik hareketlerinin incelenmesi için MATLAB ortamında sınır eleman (BEM) yöntemine dayalı bir formülasyon geliştirilmiştir. Hidrodinamik sürüklenme, yer çekimi, elektrokinetik (elektroforetik ve dielektroforetik) ve kolloidal (van der Waals ve Elektriksel Çift Katman) kuvvetlerin etkileri modele dahil edilmiştir. Elektrokinetik ve kolloidal kuvvetlerin hesabı için literatürdeki denklemlerden yararlanılmıştır. Bahsi geçen kuvvetler parçacık hareketini etkileyen dışsal kuvvetler olarak formülasyona eklenmiştir. Parçacık üzerine etkiyen elektrokinetik kuvvet değeri, parçacık yüzeyi boyunca maxwell stress tensörü (MST) integralinin hesaplanması ile elde edilmiştir. Simülasyonlarda duvar ve parçacık yüzeylerinde elektrokinetik kayma hızı ve ince elektriksel çift tabaka (EDL) varsayımları yapılmıştır. Simülasyonlar sonucunda parçacıkların hız ve konumları ile elektrik alan ve akış bölgeleri elde edilmiş, duvar kenarındaki kolloid parçacıkların duvar kenarındaki elektrokinetik davranışları literatürdeki deneysel veriler ışığında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
DC-electrokinetic behavior of colloidal particles in the vicinity of a conducting/non-conducting planar boundary is investigated using an inhouse boundary element method (BEM) based solver in MATLAB environment. In the model, contribution of hydrodynamic drag, electrokinetic (electrophoretic and dielectrophoretic), and colloidal forces (van der Waals and EDL) to over-all particle velocity is computed. The electrokinetic and colloidal forces are calculated using prescribed relations obtained from the literature. These forces are then included in the model as external forces acting on the particles. The electrokinetic (EK) forces are obtained by integrating Maxwell stress tensor (MST) over particles' surfaces. Throughout this work, a thin EDL assumption is made. Position and velocities of the particles along with resulting flow and electric fields are computed. Overall, results are compared with experimental observations and a general discussion regarding colloidal behavior is made.