An Implementation of fuzzy control algorithms for controlling the crane arm of multi barraled rocket louncher ammunition transport vehicles
Çok namlulu roketatar mühimmat taşıyıcı araçlarının vinç kollarını kontrol için bulanık denetim algoritmalarının kullanımı
  1. Tez No: 68691
  2. Yazar: ATİLA BOSTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu yüksek lisans tezinde Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde çok namlulu roketatar mühimmatı taşınmak amacı ile kullanımına başlanan araçlardaki kaldırma vincinin güvenlik kontrollerinin bulanık denetim algoritmaları ile gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç ile, Mamdani ve Takagi-Sugeno bulanık denetim algoritmaları kullanılarak modeller geliştirilmiş ve simülasyonlar yapılmıştır. Yapılan bu çalışma sonucunda Takagi-Sugeno yaklaşımının bu problem için en uygun çözümü verdiği görülmüştür. Bu uygulama sonucunda Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı Lojistik Başkanlığı tarafından duyulan ihtiyacı karşılayabilecek bir kontrol modeli elde edilmiştir. Anahtar kelimeler : Fuzzy kontrol, Mamdani ve Takagi-Sugeno fuzzy kontrol metodları. IV
Özet (Çeviri)
In this thesis, the control of security limits for the crane arm of the multi- barreled rocket launcher ammunition trucks which have recently begun to be used in the Turkish Army, by fuzzy control algorithms was aimed. For this purpose, some models were developed and simulations were directed for Mamdani and Takagi-Sugeno type fuzzy control algorithms. The result of these simulations revealed that the Takagi-Sugeno approach for this problem is more preferable. At the end of this study a fuzzy control model of the crane arm which meets the requirements of the Logistics Department of the Turkish Army has been configured. Key words : Fuzzy control, Mamdani and Takagi-Sugeno fuzzy control methods. III