Performance evaluation of packet radio networks with toma and virtual circuits
Paket radyo ağının toma ve sanal devre ile performans değerlendirilmesi
  1. Tez No: 68690
  2. Yazar: BAHADIR BİLİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH BİLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
oz PAKET RADYO AĞININ TDMA VE SANAL DEVRE İLE PERFORMANS DEĞERLENDİRMESİ BİLİR, Bahadır Yüksek Lisans, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Semih BİLGEN Eylül 1997, 72 sayfa Kanal erişimi için zaman bölmeli çoklu erişim ve anahtarlama için sanal devreler kullanan paket radyo ağlan için bir benzetim aracı geliştirilmiştir. Bu araç, PC ortamında, C programlama dilinde yazılmış, sabit zaman artışı mekanizması kullanan bir ayrı olay benzetim yazılımıdır. Bu çalışmada benzetim yazılımı sunulmaktadır. Çeşitli zaman-aralık yerleştirme ve yönlendirme protokolleri uyarlanmış ve performansları ağ kapasitesi ve kullanıcı çağrılarının başarı oranı olarak karşılaştınlmıştır. Benzetim sonuçlan daha önce yapılmış olan analitik çalışmalarla karşılaştınlmış ve değerlendirilmiştir. Anahtar Kelimeler : Paket Radyo Ağı, Zaman Bölmeli Çoklu Erişim, Ağ Kapasitesi, Dağıtılmış Protokol, Aynk Olay Benzetimi. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PERFORMANCE EVALUATION OF PACKET RADIO NETWORKS WITH TDMA AND VIRTUAL CIRCUITS BİLİR, Bahadır M.S., Department of Electrial and Electronics Engineering Supervisor : Prof. Dr. Semih BİLGEN September 1997, 72 pages A simulation tool is developed for the performance evaluation of mobile multi-hop broadcast packet radio networks which use time division multiple access for channel access and virtual circuits for switching. The tool is based on discrete event simulation with fixed increment time advance mechanism which is developed using C programming language in a PC environment. Various time-slot assignment and routing protocols are implemented with this tool. Performance of the protocols are compared in terms of network capacity and success rate of user calls. Simulation results are compared and verified with the previous analytical studies. Key words : Packet Radio Networks, TDMA, Network Capacity, Distributed Protocols, Discrete Event Simulation. m