Optical investigation of dye doped liquid crystal cells
Boya katkılı sıvı kristal hücrelerin optik incelenmesi
- Tez No: 686912
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER POLAT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 2021
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tezde, azo boya katkılı ve antrakinon boya katkılı sıvı kristal (SK) hücrelerin optik nitelendirmeleri yapılmıştır. Ölçümler, ikisi de azo boya olan Disperse Kırmızı 13 (DR13) ve Metil Kırmızı (MR) ve bir antrakinon boya olan Disperse Kırmızı 60 (DR60)'in, ikisi de sıvı kristal olan E7 ve E8'den oluşan LC hücrelerine katılması ile gerçekleştirildi. İlk aşamada, boya katkılı SK hücresinin optik parametreleri ölçüldü. İkinci aşamada, pompa-prob ölçüm kurulumu yardımıyla, sırasıyla antrakinon ve azo boya katkılı SK hücrelerinde oluşan SK moleküllerinin boya torkuna bağlı yeniden yönelimi, trans-cis foto-izomerizasyonu ve Janossy Etkisi araştırıldı. Bu etkiler, hücrelerin içinden geçen prob ışın yoğunluğu değişikliği ile gözlenmiştir. Moleküler yeniden uyum nedeniyle bu yoğunluk değişikliğini açıklayabilmek için bir model yaklaşımı önerildi. Model yaklaşımından elde edilen sonuçlara göre, pompa lazerinin SK hücrelerinde çalıştırılmasıyla, SK moleküllerinin, hücrenin cam plakalarının düzlemine dik olan düzlemde yönelimlerini değiştirdiğini göstermiştir. Ek olarak, cam plakalara paralel düzleme göre moleküllerin açısı, lazer pompası çalıştırıldıktan sonra ve çalıştırılmadan önce tahmin edilebilir. Bu çalışmada önerilen model yaklaşımı, boya katkılı SK hücre sistemlerinde gelecekteki araştırmalar için yeni bir bakış açısı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, optical characterization of azo and anthraquinone dye doped Liquid Crystal (LC) cells were studied and done. Measurements were carried out with LC cells consist of two azo dye, Disperse Red 13 (DR13) and Methyl Red (MR), and an anthraquinone dye, Disperse Red 60 (DR60), doped into both liquid crystals, E7 and E8. In the first step of measurements, optical parameters of the dye doped LC cell were measured. In the second step, with the help of pump-probe measurement setup, dye torque related reorientation of the LC molecules, trans-cis photo-isomerization and Janossy Effect, that occurs in anthraquinone and azo dye doped LC cell respectively, were investigated. These effects were observed with the probe beam intensity change that pass through the cells. A model approach was proposed to be able to explain this intensity change due to the molecular reorientation. According to results obtained from the model approach showed that as the pump laser is operated on the LC cells, LC molecules change their orientation in the plane which is perpendicular to the plane of glass plates of the cell. Additionally, angle of molecules with respect to plane parallel to glass plates can be predicted after and before the pump laser is operated. Model approach proposed in this study offers a new point of view for future investigations in dye doped LC cell systems.