Syrian journalists in Turkey an exploratory research onchallenges and realities
Türkiye'deki Suriyeli gazeteciler zorluklar ve gerçekler üzerine keşifsel bir araştırma
- Tez No: 686937
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA EMRE KÖKSALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Toplumsal Dönüşüm Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim ve Toplumsal Dönüşüm Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu araştırmada, yaşadıkları ve çalıştıkları koşullarla ilgili ve bunları etkileyen tüm yönlerin net bir şekilde anlaşılması için Türkiye'deki Suriyeli gazetecilerin gerçekliği ve karşılaştıkları zorluklar incelenmiştir. Göçmen veya mülteci gazetecilere bir örnek olarak, içinde bulundukları koşullar göçmen veya mülteci gazetecilerin genel olarak nasıl olabileceğini anlamalarına yardımcı olan bir model sağlar. Menşei mülteci oldukları için, diğer mülteciler gibi, gazetecilik mesleklerinin doğası ve çetrefilli Suriye meselesini ele almadaki uzmanlıklarıyla ilgili zorlukların yanı sıra büyük zorluklarla karşı karşıyalar. Konunun bilgisi betimsel analitik bir çalışmaya izin vermediğinden, bu araştırma keşifsel tarama yöntemini benimsemiştir. Bu nedenle, Türkiye'de ikamet eden Suriyeli gazetecilerin genel durumlarının betimsel bir analizi yapılmış ve araştırmada ortaya çıkan soruları yanıtlamak için tasarlanmış bir anket formu kullanılarak bir anket yapılarak keşifsel bir saha araştırması metodolojisi benimsenmiştir. Son olarak, sonuçlara ulaşmak için veriler kategorize edilmiş ve analiz edilmiş ve sonuçlara ek olarak tartışılmıştır. Araştırma, Türkiye'de Suriyeli gazeteci olmanın ne anlama geldiğine dair temel soruya cevap bularak amacına ulaştığını iddia ediyor. Bu, Suriyeli gazetecilerin Türkiye'de yaşadıkları ve çalıştıkları tüm sosyal, güvenlik, yasal, ekonomik ve profesyonel yönleri kapsayacak şekilde belirlediği alt soruların ışığında.
Özet (Çeviri)
In this research, the reality of Syrian journalists in Turkey and the challenges they face has been studied, in order to reach a clear understanding of all aspects related to and affecting the conditions in which they live and work. As an example of immigrant or refugee journalists, their circumstances provide a model that helps in understanding what it might be like for immigrant or refugee journalists in general. Because they are refugees in origin, they, like other refugees, face great challenges, in addition to challenges related to the nature of their journalistic profession and their specialization in covering the thorny Syrian issue. This research has adopted the exploratory survey method, because knowledge of the subject does not allow for a descriptive analytical study. Therefore, a descriptive analysis of the general situation of Syrian journalists residing in Turkey was conducted, and an exploratory field research methodology was adopted by conducting a survey using a questionnaire form designed to answer the questions raised in the study. In the end, the data was categorized and analyzed to reach the results and discussed, in addition to the conclusions. The research claims to have achieved its goal by being able to answer the main question about what it means to be a Syrian journalist in Turkey. This is in light of the sub-questions that he set to cover all the social, security, legal, economic and professional aspects under which Syrian journalists live and work in Turkey.