Suriyeli göçmenlerin temsili: Türk basınında Suriyeli göçmenlere dönük yapılan haberlerin analizi
Representative of Syriaal immigrants: Analysis of Turkish press released by Syriaal
- Tez No: 529326
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE BURCU ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Göç, insanlık tarihinin var olduğu süreçten itibaren günümüze kadar toplumların değişmeyen bir parçası olarak karşımıza çıkmaktadır. Küreselleşen dünyada ülkelerin göçlere ve kendi göç politikalarının nasıl olduğu ve bu doğrultuda Türkiye'nin göçe bakışının nasıl olduğuna bakmak gerekir. Suriye'de yaşanan iç savaş sonucunda Türkiye'nin yardımları ile gelen Suriyeli mülteci göçmenler bugün kaldıkları kampların yetersizliği sonucunda büyük şehirlere çalışmak üzere göç etmektedirler. Çalışmanın ilk bölümünde Göç ve Suriyeli Göçmenler üzerine literatür çalışması bulunurken çalışmanın ikinci bölümde metodolojisi ve sınırlılıkları üzerinde durulacaktır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise yayın politikaları birbirinden farklı tirajı yüksek 2 gazetenin olayların başladığı ilk 2 yılda Suriyeli göçmenler üzerine yapılmış olan haberleri Van Dijk'ın eleştirel söylem analizi ışığında Suriyeli göçmenleri nasıl temsil ettiklerine bakılacaktır.
Özet (Çeviri)
Migration emerges as an unchanging part of society from day one until the day when human history has existed. Globalization and the migration of countries in the world as to how their own immigration policy and how it should look in the direction that this view of migration to Turkey. Syrian refugees immigrants coming to Turkey's aid as a result of the civil war in Syria as a result of the lack of staying at the camp today tend to migrate to the big cities to work. The first part of the study will focus on the methodology and limitations of the second part of the study of literature on migration and Syrian migrants. In the third part of the study, two journalists whose publications differed from each other in terms of how they represented Syrian immigrants in the light of Van Dijk's analysis of critical discourse, the news about Syrian immigrants in the first two years of events.