Dijital yerlilerin sosyal medyadaki benlik sunumları: Instagram örneği
Self presentations of digital natives on social media: Through the case of Instagram
- Tez No: 686948
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN ÇAĞLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, dijital yerliler kuşağı günümüz üniversite öğrencilerinin sosyal medyadaki benlik sunumu taktiklerini Instagram uygulaması üzerinden incelemektedir. Instagram, kullanıcılara benlik sunumlarını gerçekleştirebilmeleri için oldukça elverişli bir ortam sunmaktadır. Bu çalışma, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğrencilerine uygulanan anket ve ölçek formlarıyla, öğrencilerin Instagram'daki benlik sunumu davranışlarını inceleyip yorumlamaktadır. Goffman'ın Benlik Sunumu Teorisi çerçevesinde yapılan analizler; yeni iletişim teknolojileri, sosyal medya ve Instagram'ı konu almakta, dijital yerlilerin Instagram'ı nasıl kullandıkları, benlik sunumlarını gerçekleştirirken sosyal medyadaki izleyicilerden nasıl etkilendikleri konuları üzerine fikir vermekte ve benlik sunumu taktiklerinden hangilerini gerçekleştirdiklerini belirlemektedir. Üniversite öğrencisi gençlerin kendilerini Instagram'da nasıl sundukları bu uygulamadaki birçok özelliğin karşılaştırmalı yorumlamaları ile açıklanmakta ve bu durumun cinsiyetleri ile olan ilişkisi de belirtilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the self-presentation tactics of today's university students, the generation of digital natives, on social media through the Instagram application. Instagram offers a very convenient environment for users to perform self-presentations. This study examines and interprets the self-presentation behaviours of students on Instagram with the questionnaire and scale forms applied to Çanakkale Onsekiz Mart University students. Analyses made within the framework of Goffman's Self-Presentation Theory focus on new communication technologies, social media and Instagram, and give an idea about how digital natives use Instagram, how they are influenced by the audience on social media while making self-presentations, also determine which self-presentation tactics they implement. How university students present themselves on Instagram is explained with the comparative interpretations of many features in this application, and the relationship of this situation with their gender is also stated.