Tengri Berdi'nin ' Müfîdü'l-Emvât' eserinin dil hususiyetleri
Language characteristics of Tengri Berdi's 'Müfidü'Lemvât'
- Tez No: 686968
- Danışmanlar: DOÇ. CEMİLE KINACI BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 377
Özet
Bu çalışmada Afganistan Özbek şairlerinden Tengri Berdi'nin Çağatay Türkçesi ile yazdığı 'Müfîdü'l-Emvât' eserini incelemeye aldık. Öncelikle eserin transkripsiyonu yapılmış ve daha sonra eser imla özellikleri, ses bilgisi (fonetik) , şekil bilgisi açısından incelenmiştir. Eserin daha sağlıklı okunabilmesi için Prof. Dr İsmail PARLATIR'ın 'Osmanlı Türkçesi Sözlüğü' ve Afganistan Özbek Türklerinden Nurullah ALTAY'ın 'Özbekçe-Özbekçe Sözlüğü'nden yararlanmıştır. Giriş bölümünde çalışmanın amacı, yöntemi ve kapsamı detaylıca verildikten sonra birinci bölümde eser ve yazarı hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde ise tezin ana metnini oluşturan inceleme kısmı ele alınmıştır. İncelediğimiz her kelimenin yanında eserin orijinal (Arap) alfabesi ile yazılışı da gösterilmiştir. Üçüncü bölümde eserin okunuşu yer alırken sonuç bölümünde ise çalışmamızda incelenen eserin ses, şekil ve imla konusu incelenerek dil özelliği tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we examined the work of 'Müfîdü'l-Emvât' written in Chagatai Turkish by Tengri Berdi, one of the Uzbek poets of Afghanistan. First of all, the work was transcribed and then the work was examined in terms of orthographic features, phonology (phonetics), and morphology. In order for the work to be read more healthily, Prof. Dr. İsmail PARLATIR's“Ottoman Turkish Dictionary”and Afghanistan Uzbek Turk Nurullah ALTAY's“Uzbek to Uzbek Dictionary”was used. In the introduction part, after the purpose, method and scope of the study are given in detail, in the first part, information about the work and its author is given. In the second part, the analysis side, which constitutes the main text of the thesis, is discussed. In addition to each word we examined, the writing of the work in the original (Arabic) alphabet is also shown. In the third part, the reading of the work is included, while in the conclusion part, the sound, shape and spelling of the work examined in our study are examined and the language feature is tried to be determined.