Petrol ve doğalgaz fiyatlarının enerji sektöründeki şirketlerin pay senedi verimi üzerindeki etkisi: Türkiye'deki şirketler üzerine bir araştırma
The effect of oil and natural gas prices on stock yields of the companies in the energy sector: A study on companies in Turkey
  1. Tez No: 686967
  2. Yazar: HÜLYA ÖRÇEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SABRİ TOPAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Enerji sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin pay senedi verimi üzerinde petrol ve doğalgaz fiyatlarının etkisini araştırmak amacıyla yapılan çalışmada, Borsa İstanbul'da işlem gören 15 şirkete ilişkin aylık veriler kullanılmıştır. 2013:06-2019:12 dönemini kapsayan araştırmada pay senedi verimi bağımlı değişken, Brent Petrol ve Doğalgaz fiyatları ise kurulan modelde bağımsız değişken olarak yer almıştır. Sanayi üretim endeksi değeri, döviz (USD) kuru ve piyasa faiz oranı, araştırmanın kontrol değişkenleridir. Panel Zaman Serileri Analizinin uygulandığı araştırmada, serilerin durağanlığı için Fisher Genişletilmiş Dickey Fuller (Fisher ADF) testi kullanılmış ve Panel Granger Nedensellik Analizi yapılmıştır. Panel VAR modeli olan Genelleştirilmiş Momentler (GMM, Holtz-Eakin, Newey ve Rosen) Tahmincisi ile model tahmin edilip Panel VAR analizi uygulanmıştır. Etki Tepki fonksiyonları ve Varyans Ayrıştırması Yöntemi ile yapılan analiz sonucunda, petrol fiyatları pay senedi verimi üzerinde etkilidir. İki değişkenin arasında çift yönlü bir nedensellik mevcuttur. Doğalgaz fiyatlarından pay senedi verimine doğru nedensellik bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
In the study conducted to investigate the effect of oil and natural gas prices on the stock yield of companies operating in the energy sector, monthly data of 15 companies traded in Borsa Istanbul were used. In the study covering the period of 2013:06-2019:12, stock yield was the dependent variable, and Brent Oil and Natural Gas prices were included as independent variables in the model established. Industrial production index value, foreign currency (USD) rate and market interest rate are the control variables of the research. In the study in which Panel Time Series Analysis was applied, Fisher Extended Dickey Fuller (Fisher ADF) test was used for the stationarity of the series and Panel Granger Causality Analysis was performed. The model was estimated with the Panel VAR model, the Generalized Moments (GMM, Holtz-Eakin, Newey and Rosen) Estimator, and Panel VAR analysis was applied. As a result of the analysis made by Impulse Response Functions and Variance Decomposition Method, oil prices are effective on stock yield. There is a bidirectional causality between the two variables. There is no causality from natural gas prices to stock yield.