Kutadgu Bilig ve Ahlâk-ı Alâî'de yöneticiler ve vasıfları
Managers and their qualifications in the context of Kutadgu Bilig and Ahlâk-i Alâî
- Tez No: 961915
- Danışmanlar: PROF. DR. TALİP AYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Türklerin İslâm dinine girmeleri ile devlet anlayışlarında bazı yenilikler olmuştur. Öteden beri Gök Tanrı inancına sadık olan Türkler tek tanrılı İslâm dinini kolay benimsemiş ve Allah'ın mutlak kudret sahibi olduğunun bilinci ile devlet yöneticiliği yapmışlardır. Türk İslâm kültür ve medeniyetinin ilk ve büyük önemi haiz eserlerinden sayılan Kutadgu Bilig ve Osmanlı Devleti'nin yükselme devrinin sonlarında kaleme alınan, ahlak kitaplarının tamamlayıcısı olan Ahlâk-ı Alâî, Türklerin devlete bakış açılarını pek çok ortak meziyet çerçevesinde kapsamlı bir şekilde anlatmaktadır. Türklerdeki devlet yöneticilerinin ve yönetici vasıflarının Kutadgu Bilig ile Ahlâk-ı Alâî bağlamında anlatıldığı bu çalışmada Türklerin ortak devlet geleneği ortaya koyulmaya ve İslâm dininin mensupları olan Türklerin hangi meziyetlere sahip oldukları tespit edilmeye çalışılacaktır. Buna göre Türkler yönetimde adalet, doğruluk, güvenilirlik ve liyakat gibi özellikleri benimsemişlerdir. Aynı zamanda devlet erkanı arasında daima birlik ve uyum aranmıştır. Devlet adamlarının yüklendikleri vazifeler gereği pek çok ayrıcı özelliği olmalıdır. Bunların başında da adalet yer almaktadır. Adaletin tesis edilmesi, Türk İslâm devletlerinin vazgeçilmez prensibi olarak görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The adoption of Islam by the Turks brought about certain innovations in their understanding of governance. Traditionally adhering to the belief in Tengri (Sky God), the Turks readily embraced the monotheistic religion of Islam and governed with the consciousness of Allah's absolute power. Kutadgu Bilig, one of the earliest and most significant works of Turkic Islamic culture and civilization, and Ahlâk-ı Alâî, written towards the end of the Ottoman Empire's rise as a complement to books on ethics, comprehensively describe the Turks' perspectives on the state within a framework of shared values. This study, which examines the qualities of Turkish rulers and governance through the lens of Kutadgu Bilig and Ahlâkı Alâî, aims to reveal the common state intellect of the Turks and identify the virtues possessed by these Muslim Turks. Accordingly, the Turks have embraced qualities such as justice, truthfulness, reliability, and meritocracy in governance. Furthermore, unity and harmony have always been sought among state officials. State officials must possess numerous distinctive qualities, with justice being paramount. The establishment of justice has become the motto of Turkic Islamic states.