Gazzâlî'nin Tehâfütü'l-Felâsife'si ile Romalı Giles'in Errores Philosophorum'unun kapsam ve üslup açısından mukayesesi
Comparison of Ghazāli's Tehāfut al-Falāsifah and Giles of Rome's Errores Philosophorum in scope and style
  1. Tez No: 686975
  2. Yazar: SEVDE VATAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAKİM ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada, İslâm geleneğinde felsefe eleştirilerinin en önemli ve etkilisi kabul edilen Gazzâlî'nin Tehâfütü'l-felâsife adlı eseri ile Latin Batı'da bu alanda bir ilk kabul edilebilecek Romalı Giles'e ait Errores Philosophorum adlı eserin karşılaştırmalı bir okumaya tabi tutularak değerlendirilmesi planlanmaktadır. Bu minvalde İslâm felsefesine çok şey borçlu olan Latin Batı'da hangi eserlerin tedavülde olduğu ve bunların ne derece önem teşkil ettiğini ortaya koymak için ilk bölümde Giles'in dünyasına ve bu bağlamda küçük rönesans ve on ikinci yüzyıl tercüme faaliyetlerine, üniversitelere ve Giles'in yaşadığı dönemde Gazzâlî algısına yer verilmiştir. İkinci bölümde ise Romalı Giles'in felsefi düşüncesine, bilimler tasnifi, metafizik ve psikoloji bağlamında yer verilmiştir. Onun düşüncesinin genel çerçevesini ve etkilendiği kaynakları tespit etmek açısından bu önemlidir. Ayrıca Giles'in hayatından ve felsefi eserlerinden de bahsedilmiştir. Böylece bu tez çalışmasının başlığı da olan son bölümde Gazzâlî düşüncesi ve Romalı Giles'in felsefesini karşılaştırmaya imkân sağlayacaktır. Onların kaynak kullanımı, üslubu ve motivasyonları belirlenmeye çalışılacaktır. Son olarak iki eserin karşılıklı bir değerlendirmesi ortak ve farklı yönleri ortaya konulmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is planned to evaluate Ghazāli's work called Tahāfut al-Falāsifah which is considered the most important and influential criticism of philosophy in the Islamic tradition, and Errores Philosophorum, which can be considered a critics of philosophy in the Latin West, by subjecting it to a comparative reading. In this way, in order to reveal which works are in circulation in the Latin West, which owes a lot to Islamic philosophy, and how important they are, in the first chapter, we will examine Giles' world and in this context, the little renaissance and twelfth century translation activities, universities, and also perception of Ghazāli in 13th century Europe. In the second chapter, Giles' life and his works and the philosophical thought of Giles including his classification of sciences, metaphysics and psychology will be examine. This is important in terms of determining the general framework of his thought and the sources he was influenced by. Thus, in the last chapter, which is also the title of this thesis, it will be possible to compare the thought of Ghazāli and the philosophy of Giles of Rome. Their resource use, style and motivations will be tried to be determined. Finally, a mutual evaluation of the two works will be tried to reveal their common and different aspects.