Antik Yunan'da ve modern bilimin oluşumunda madde kavramı üzerine
On the concept of matter in Ancient Greece and in the formation of modern science
- Tez No: 686976
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE KUTLUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Felsefe ve bilimsel etkinlik öncesi dönemlerde doğada olanların nedeni, mitos anlatıları etrafında şekillenmektedir. Antik Yunan'da ortaya çıkan felsefe ve bilimsel etkinlik ile birlikte modern bilimin madde anlayışı, kökenlerini Antik Yunan'daki düşünürlerin görüşlerinden almaktadır. Sokrates-öncesi doğa düşünürlerinin maddeye yükledikleri anlam(lar), maddenin bir töz olarak kabul edilmesiyle sonuçlanmaktadır. Öte yandan Aristoteles, bu yaklaşımı eleştirmekte, madde ve formun ayrılamayacağını vurgulamaktadır. Ortaçağa gelindiğinde Aristotelesçi geleneksel bilim, Tanrı ve tanrısal kavramlar etrafında görüşlerini temellendirmiş ve varolanların tözünü Tanrı'da görerek, doğanın maddesel yönünü çalışmalara konu etmemiştir. 16. yüzyıla gelindiğinde Kopernik devrimi ile başlayan madde görüşü, 17. yüzyılda Newton yasaları ile dayanaklarını sağlamlaştırarak tekrar bilimin temel kaygısı haline gelmiştir. Modern gökbilimciler ve fizikçiler Evren'deki olayların“nasıl”ını madde ile temellendirirken,“neden”ini geleneksel bilimdekine benzer bir şekilde Tanrı kavramında bulmuşlardır. Genel bir değerlendirme yapılacak olursa, madde kavramındaki devinimlerin ve dönüşümlerin olayların algılanmasını ve yorumlanmasını değiştirmekte olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The reason for what happened in nature in pre-philosophical and pre-scientific periods is shaped around mythical narratives. Along with the philosophy and scientific activity that emerged in Ancient Greece, the concept of matter of modern science takes its origins from the opinions of philosophers in Ancient Greece. The meaning(s) that pre-Socratic nature philosophers ascribe to matter results in the acceptance of matter as a substance (ousia). On the other hand, Aristotle criticizes this approach and emphasizes that matter and form cannot be thought separately. In the Middle Ages, Aristotelian traditional science based its opinions on God and divine concepts, and did not consider the material aspect of nature as the subject of studies, seeing the substance (ousia) of beings in God. In the 16th century, the view of matter, which started with the Copernican revolution, became the main concern of science again in the 17th century by strengthening its foundations with Newton's laws. While modern astronomers and physicists based“the how of events”in the Universe on matter, they found“the reason of events”in the concept of God, similar to traditional science. If a general evaluation is carried out, it is seen that the motions and transformations in the concept of matter change the perception and interpretation of events.