Sulu TiO2 süspansiyonları varlığında ileri oksidasyon teknikleri ile organofosforlu ve karbamatlı pestisitlerin teorik ve deneysel fotodegredasyonu
Theoretical and experimental photodegradation of organophosphorus and carbamate pesticides with advanced oxidation techniques in the precence of aqueous TiO2 suspensions
- Tez No: 686979
- Danışmanlar: PROF. DR. YELDA YALÇIN GÜRKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Organofosforlu (OP) ve Karbamatlı (CB) pestisitlerin OH radikali ile yaptıkları reaksiyonların kinetiğini incelemek ve mekanizmayı belirlemek amacıyla, organofosforlu pestisitler olarak Fosmet, Azametifos, Kumafos ve Temefos ve karbamatlı pestisitler olarak Metiokarb, Karbofuran ve Pirimikarb bileşikleri ile çalışılmıştır. Araştırmada teorik olarak öncelikle bileşiklerin başlangıç geometrileri tespit edilmiştir. Olası tüm reaksiyon yollarını saptayabilmek için, reaktanların geometrik optimizasyonları, kuantum mekaniksel Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi (DFT) nin DFT/B3LYP/6-31G(d) temel setinde yapılmıştır. Pestisitlerin OH radikali ile reaksiyonları hem su temizlenmesi hem de atmosfer kimyası açısından önemli olduğundan, hesaplamalar hem gaz fazında hem de çözücü etkisi modellenerek su fazında gerçekleştirilmiştir. Her bir molekül için, hesaplanan enerji değerlerinden yararlanılarak parçalanma reaksiyonları tahmin edilmiştir. Deneysel aşamada sulu TiO2 suspansiyonlarında, kirletici olarak seçilen pestisitlerin ışık etkisi ile degradasyon reaksiyonları incelenmiştir. Optimum fotokatalizör miktarı çalışılan pestisitler için belirlenmiş ve tüm deneylerde TiO2 konsantrasyonu miktarı saptanmıştır. Degradasyon hızları belirlendikten sonra başlangıç konsantrasyonunun etkisi incelenmiştir. Pestisitlerin OH radikali ile yapmış olduğu reaksiyonlar atmosferdeki yok olma reaksiyonları arasında en baskın olanıdır. Reaksiyonlarda meydana gelen radikal ara ürünlerin belirlenememesi eksikliği nedeniyle sonuca, teorik ve deneysel sonuçlar karşılaştırılarak varılmıştır. Araştırma sonunda bileşiklerin OH radikali ile atmosferde ve sularda yaptıkları reaksiyonların mekanizması aydınlatılmış, reaksiyon ürünleri de belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, in order to analyse the Organophorous (OP), and Carbamate (CB) pesticides and to determine the kinetics of their reactions with OH radical (.OH), analyses were conducted with Phosmet, Azamethiphos, Coumaphos and Temephos as organophosphorous pesticides, along with Methiocarb, Carbofuran and Pirimicarb compounds as carbamate pesticides. The initial geometry of reactants were primarily determined theoretically. In order to determine all the probable reaction paths, geometric optimizations of reactants were carried out using quantum mechanical Density Functional Theory DFT/B3LYP/6-31G(d) basic set. Since the reaction of the pesticides with OH radicals is essential in terms of both water purification and the chemistry of the atmosphere, calculations were done in gaseous phase as well as in aqueous phase via modelling the solvent impact. The decomposition reaction was estimated with the help of the calculated energy values for each molecule. In the experimental step of aqueous suspensions of TiO2, degradation reactions of the chosen pesticides under UV light were analysed. The optimum photocatalyst amount for the studied pesticides were determined, and TiO2 concentration amount in all experiments was identified. After the determination of degradation speed, the impact of the initial concentration was analysed. The reaction of pesticides with the OH radical, are the most dominant ones among all dissipation reactions in the atmosphere. Due to the intermediate products occurring in the reactions not being able to be determined, the conclusion was drawn through the comparison of theoretical and experimental results. As a result of the research, the reaction mechanisms of OH radical in the atmosphere and in waters were clarified, and the reaction products were determined.