Fotovoltaik güneş paneli ile çalıştırılacak bir sulama sisteminin projelendirilmesi, kurulması ve performansının saptanması
Desing, installation and performance of an irragation system operated with a photovoltaic solar panel
  1. Tez No: 686980
  2. Yazar: İBRAHİM ALTIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİROL KAYİŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu çalışmada, sulama sisteminde kullanılmak üzere bir PV sistemi tasarlanmış, kurulmuş ve performans testleri yapılmıştır. Sistemin kurulduğu işletmenin günlük su gereksinimi 35 m3 ve manometrik yükseklik 40 mSS olarak belirlenmiştir. İşletme 41 ºC kuzey enleminde Tekirdğ ili sınırları içerisinde bulunmaktadır. Sulama işlemlerinin gerçekleştirileceği Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında PV panel yüzeyine gelen ortalama ışınım miktarı 4,98 kWh/m2.gün olarak hesaplanmıştır. Sulama yapılan işletmenin bulunduğu bölgenin güneşlenme verilerinden yararlanılarak tasarlanan PV sisteminde 10 adet 280 W nominal güce sahip PV panel kullanılmıştır. PV paneller birbirlerine seri olarak bağlanmışlardır. PV panel sistemi kurulduktan sonra yapılan ölçümlerde; Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında çıkartılan ortalama su miktarları sırasıyla 35,99 m3/gün, 32,13 m3/gün ve 27,11 m3/gün olmuştur. Sistem kapasitesini kullanım oranları ise aynı aylar için sırasıyla \%102,8, \%91,8 ve \%77,5 olmuştur. Araştırma sonucunda kurulan PV panel sisteminin performansının yeterli düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Sulama sistemlerinde güneş enerjisinden yararlanmanın sağlayacağı ekonomik ve çevresel katkılar nedeniyle yaygınlaştırılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a PV system was designed, installed and performance tests were carried out to be used in the irrigation system. The daily water requirement of the establishment where the system was installed was determined as 35 m3 and the manometric height was determined as 40 mSS. The enterprise is located within the borders of Tekirdağ province at 41 ºC northern latitude. The average amount of radiation coming to the surface of the PV panel in July, August and September, when irrigation operations are carried out, was calculated as 4.98 kWh/m2.day. 10 PV panels with 280 W nominal power were used in the PV system, which was designed by using the solar data of the region where the irrigation facility is located. PV panels are connected in series with each other. In the measurements made after the PV panel system is installed; The average water amounts obtained in July, August and September were 35.99 m3/day, 32.13 m3/day and 27.11 m3/day, respectively. System capacity utilization rates were 102.8\%, 91.8\% and 77.5\% for the same months, respectively. As a result of the research, it has been determined that the performance of the PV panel system installed is at a sufficient level. It has been suggested that the use of solar energy in irrigation systems should be expanded due to the economic and environmental contributions.