Cemâleddin el-Konevî ve el-Mu'temed fî Ehâdîsi'l-Müsned adlı eserinin tahkiki ve incelemesi
Edition and evaluation of al-Mutamad fi Ahadeeth al-Musnad of Jamaluddin al-Qonawi
- Tez No: 686996
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZŞENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma Ebû Hanîfe'nin (ö. 150/767) Ebû Muhammed Abdullah Hârisî (ö. 340/951) tarafından derlenen Müsned'i üzerine yapılmış el-Mu'temed fî ehâdîsi'l-Müsned adlı ihtisar çalışmasının tahkikidir. Hicrî IV. (X.) asır muhaddis ve fakihlerinden Sebezmûnlu Hârisî Ebû Hanîfe Müsned'inde, kendisine kadar ulaşan senedleriyle birlikte Ebû Hanîfe'nin rivayetlerinden oluşan 915 hadisi bir araya getirmiştir. Bu eseri ihtisar eden VIII. (XIV.) asrın başkadılarından Cemâleddin Konevî (ö. 770/1369) çalışmasında hadisleri konulara göre tasnif etmiştir. Cemâleddin Konevî, Hârisî'nin Müsned'inde senedli olarak verilen hadislerin senedlerini hazf etmiş, manayı etkileyecek farklılıklar bulunmadığı müddetçe mükerrer rivayetleri de çıkarmıştır. Yer verilen mükerrer rivayetlerde ise sadece manayı etkileyecek farklılıklar zikredilmiştir. Tezin Türkçe bölümünde yazarın biyografisi ve eserinin önemi üzerinde durulmuş, Arapça bölümünde ise eserin tahkiki gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This studying is a review about a summary work called“al-Mutamad fi Ahadeeth al-Musnad”by al-Harithee which is a compilation about the narratives of Abu Hanifah. The author is Jamaluddin al-Qonawi and he is one of the highest hanefi scholars of the eighth century. When al-Harithee collected the 915 narratives of Abu Hanifah, Jamaluddin el-Qonawi reduced them to 418 and sorted them by headlines. In this summary work, as long as there are no differences in the content, there is no space given for the repetitive narratives. However the repetitive narratives which have differences in the content aren't completely narrated but just the part which is different. This thesis is built of an introduction, two main parts and a conclusion. The introduction is about the subject, the purpose and the method of this work. This first main part is sorted in the five parts of the biography of the author, the introduction of“al-mutamad fi Ahadeeth al-Musnad”, the proportion of the author in his work, the presentation of the handmade copies of the author and the method he used to summary. The second main part is about the reviewed text. After that there is the conclusion and the index.