Sentetik açıklıklı radar uyduları için yeni bir indirici ve yükseltici tipte güç çevirgecinin tasarımı ve gerçekleştirilmesi
Design and implementation of a new step up and down power converter for synthetic aperture radar satellites
  1. Tez No: 687005
  2. Yazar: İSMAİL GENCER TULAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KARAKAYA, PROF. DR. İRES İSKENDER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Gerçekleştirilen çalışma kapsamında uydu elektriksel güç alt sisteminde kullanılmak üzere bir güç dönüştürücü tasarlanmıştır. Uydu uygulamaları için bir uydunun aktif hizmet ömrü temel olarak pil ömrüne bağlıdır. Şarj ve deşarj akımları, pillerin kullanım ömürlerinde önemli bir role sahiptir. Bu nedenle pil içeren güç kaynaklarında kullanılan dönüştürücüler, pillerin darbeli akımlarını engelleyecek şekilde tasarlanmalıdır. Bu çalışmada önerilen güç dönüştürücü, sentetik açıklıklı radar yükü aktifken enerjiyi pilden süperkapasitöre aktarmak için kullanılmaktadır. Buna göre pilin ömrü ve dolayısıyla uydunun ömrü uzayacaktır. Pillerin darbeli akımlarını önlemenin yanı sıra önerilen dönüştürücü, herhangi bir kararsızlık sorunu yaşamadan giriş gerilimini artırma ve azaltma yeteneğine de sahiptir. Weinberg ve Buck dönüştürücülerden oluşan sistemin çalışma performansı PSim yazılımı kullanılarak analiz edilmiş, deneysel çalışmalardan elde edilen sonuçlarla çalışma doğrulanmıştır. Güvenilirlik ve verim ile ilgili analizler sunulmuştur. Sonuçlar dönüştürücünün uydu uygulamaları için gerekli koşulları sağlayarak çalıştığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the study, a power converter was designed to be used in the satellite electrical power subsystem. For satellite applications, the active service life of a satellite mainly depends on its battery life. Charge and discharge currents play an important role in the lifetime of batteries. For this reason, converters used in power supplies containing batteries should be designed to prevent pulsed currents of batteries. The power converter proposed in this study is used to transfer energy from the battery to the supercapacitor while the synthetic aperture radar load is active. Accordingly, the life of the battery and therefore the life of the satellite will be extended. Besides preventing the pulsating currents of the batteries, the proposed converter is also capable of increasing and decreasing the input voltage without experiencing any instability issues. The operating performance of the system consisting of Weinberg and Buck converters was analyzed using PSim software, and the study was confirmed with the results obtained from the experimental studies. Analyzes of reliability and efficiency are presented. The results show that the converter works by providing the necessary conditions for satellite applications.