Doğumdan sonra yenidoğana uygulanan mide aspirasyon işleminin emzirme üzerine etkisinin belirlenmesi
Determination the effect of the stomach aspiration procedure applied to the newborn after birth on breastfeeding
  1. Tez No: 687015
  2. Yazar: MERVE IŞIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAN AYDIN ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı, doğum gerçekleştikten sonra yenidoğana uygulanan mide aspirasyonu işleminin emzirme üzerine etkisinin belirlenmesi ve sonuçların konu ile ilgili kanıt oluşturmasına katkıda bulunmaktır. Normal doğum için gelen gebeler tespit edilip görüşülmüş çalışmanın amacı hakkında bilgi verilmiştir. Araştırmaya katılmayı kabul eden 66 gebe bilgilendirilmiş onamları alınmıştır. Doğum sonrası ilk sekiz saatlik dönemde anne ile bebek takip edilmiştir. Takip sonucunda“Anne ve Bebeğe ilişkin bilgi formu”ve“Emzirme Tutumunu Değerlendirme Ölçeği”kullanarak veriler toplanmıştır. Çalışma kriterlerine uyan 66 yenidoğan çalışmaya alınmıştır. Doğumdan sonra uygulanan mide içeriği aspirasyonunun incelenmesinde maternal faktörlerin istatiksel açıdan anlamlı olmadığı gözlemlenmiştir. (p>0,05). Uygulanan mide içeriği aspirasyonu işleminin apgar skoruna etkisi olmadığı saptanmıştır(p>0,05). Erken dönemde emzirmeye yardımcı olduğu düşünülen mide aspirasyon işlemi; çalışmada bakıldığında aspirasyon yapılmayanların, yapılanlara oranla daha erken emzirmeye başladığı ve işlemin emme üzerine anlamlı bir etkisi olmadığı gözlemlenmiştir(p>0,05).Yenidoğana mide içeriği aspirasyon işlemi yapılmadığı durumlarda mide içeriğinde bulunan kan, mukus gibi maddelerin mide mukozasında irritasyona bağlı kusmalar ve buna bağlı olarak da kan şekeri düzeyinde azalma, yeterli beslenemediğinden kaynaklı sarılık değerinde artış olacağı düşünülmekteydi. Ancak araştırmada elde edilen bulgular doğrultusunda; her iki grup içinde kan şekeri düzeyi ve sarılık değeri kıyaslandığında anlamlı bir sonuca ulaşılamamıştır (p>0,05). Doğum sonrası dönemde yenidoğan bakımında uygulanan mide aspirasyon işleminin, sağlıklı yenidoğanın yaşamında herhangi bir olumlu etkisi olmadığı gözlemlenmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda erken dönemde emzirme açısından bir etkisinin olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effect of the gastric aspiration process on breastfeeding applied to the neonate and to contribute to the results creating evidence related to the subject.Inbound pregnants for vaginal delivery is identified and discussed; and information about the aim of the study is provided. 66 pregnant people who agreed to participate in the study have been informed and received their approval. In the first eight-hour period after birth, the mother and the neonate were followed. As a result of follow-up, data was collected using“Mother and Neonate Information Form”and“Breastfeeding Attitude Assessment Scale”. 66 neonate that meet the operating criteria were evaluated. In the examination of gastric content aspiration applied after birth, it was observed that maternal factors were not statistically significant. (p>0,05). It has been determined that the aspiration of the gastric content applied has no effect on the apgar score (p>0,05). Gastric aspiration process, which was thought to help breastfeed at an early stage, was observed in the study that non-aspirated people started breastfeeding earlier than they did and the process did not have a meaningful effect on suckling (p>0,05). It had been thought that in cases where aspiration of the gastric contents was not performed on the neonate, the substances in the stomach contents such as blood and mucus would cause vomiting due to irritation in the gastric mucosa, resulting in a decrease in the blood sugar level and an increase in the jaundice value due to insufficient nutrition. However, according to the findings obtained in the study, no meaningful results were achieved in comparison to blood glucose level and jaundice value in both groups (p>0,05).Gastric aspiration in neonatal care during post-delivery period was observed to have no positive effect on the life of a healthy neonate. In line with the findings, it was determined that there was no effect on breastfeeding during the early period.