Plasenta invazyon anomalisi saptanan olguların retrospektif incelemesi
Retrospective examination of cases with placental invasion anomaly detected
- Tez No: 846576
- Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ TUĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Sancaktepe Şehit Prof.Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bu araştırmada kliniğimizde plasenta invazyon anomalisi tanısıyla tedavi gören olguların obstetrik sonuçlarının değerlendirilmesi ve uygulanan cerrahi yönetimin maternal sonuçlara etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Plasenta invazyon anomalisi tanısıyla uterus koruyucu cerrahi veya sezaryen histerektomi yapılan hastaların dosyalarında ayaktan veya yatarak takiplerine ait izlem kayıtları ve yenidoğana ait izlem bilgileri retrospektif olarak incelenmiştir. Hastaların yaşı, doğum ve gebelik sayıları, geçirilmiş küretaj ve uterus cerrahileri, antenatal dönemde kanama öyküsü, transfüzyon ihtiyacı, ultrason ile plasenta invazyon anomalisinin ön tanısı, operasyon öncesi hastanede yatış süresi ve yenidoğanın özellikleri (doğum haftası, doğum tartısı, Apgar skoru) hakkında veriler toplanmıştır. Operasyon süresi, cilt ve uterus insizyonun tipi, operasyon koşulları, cerrahi tipi, yoğun bakım ünitesi ihtiyacı, cerrahi komplikasyonlar ve doğumdan sonra hastanede kalış süresi gözden geçirilip kaydedilmiştir. Bulgular: Bu çalışmada hastaların operasyona alınma şekilleri (acil/elektif) ve hastalara uygulanan cerrahi yöntemlere (sezaryen histerektomi/plasentanın in-situ bırakılması/segmenter rezeksiyon/plasental yatağa hemostatik sütur) göre karşılaştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate the obstetric outcomes of cases treated with a diagnosis of placental invasion anomaly in our clinic and to evaluate the effect of the applied surgical management on maternal outcomes. Materials and Methods: Follow-up records of outpatient or inpatient followup and newborn follow-up information in the files of patients who underwent uterine-sparing surgery or cesarean hysterectomy with the diagnosis of placental invasion anomaly were examined retrospectively. Data on the age of the patients, number of births and pregnancies, previous curettage and uterine surgeries, history of bleeding in the antenatal period, need for transfusion, preliminary diagnosis of placental invasion anomaly by ultrasound, duration of hospitalization before the operation, and characteristics of the newborn (week of birth, birth weight, Apgar score) collected. Operation time, type of skin and uterine incision, operating conditions, type of surgery, need for intensive care unit, surgical complications, and length of hospital stay after birth were reviewed and recorded. Results: In this study, a comparison was made according to the way the patients were operated on (emergency/elective) and the surgical methods applied to the patients (cesarean hysterectomy/in-situ release of the placenta/segmentary resection/hemostatic suture to the placental bed).