Preoperatif MR görüntülemelerinde ön çapraz bağ hasarı açısından prediktif değerlerin, tanısal artroskopi opere hasta grubu üzerinde incelenmesi
Investigation of the predictive values of anterior cruciate ligament injury in preoperative MRİ on the patient group who operated arthroscopi̇cally
- Tez No: 687026
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRHAN OKTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma ile ön çapraz bağ (ÖÇB) yaralanmasının sekonder bulgularından olan arka çapraz bağ açısının, tibianın anteriora translasyon miktarının ve femorotibial rotasyon açısının tanısal artroskopi ile ÖÇB yaralanma durumuna göre gruplanmış hastalarda eşik değerlerinin ve bu değerlere ait spesifite ve sensivite değerlerinin hesaplanması ve bu üç parametreden hangisinin ön çapraz bağ tanısı koymada en yüksek prediktif değere sahip olduğunun bulunması amaçlanmıştır. 2015-2020 yılları arasında kliniğimizde tanısal artroskopi yapılan hastalar geriye dönük tarandı. Bilgilerine ulaşılan 266 hasta çalışma popülasyonumuzu oluşturdu. 143 hasta artroskopik olarak yapılan muayenede ön çapraz bağ yırtığı tanısı konularak hasta grubuna (ÖÇB-R) alındı. Geri kalan 123 hasta artroskopik muayenesinde ön çapraz bağ hasarı tespit edilmediği için kontrol grubuna (ÖÇB-I) alındı. Ön çapraz bağı yırtığı mevcut olan hasta grubunda ameliyat öncesi MR görüntülemelerinde, ÖÇB yırtığının sekonder bulgularından olan anterior translasyon miktarı, arka çapraz bağ açısı ve femorotibial rotasyon açısının ölçümleri yapıldı. Aynı parametreler kontrol grubunda da ölçülerek vaka kontrol çalışması yapılması adına istatistiksel olarak incelendi. ÖÇB-R ve ÖÇB-I grubu arasında yaş bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık vardı (p 6.05 mm eşik değerinin ön çapraz bağ rüptürü olasılığını öngörebilmede %63 sensitif ve %65 spesifik olabileceği, arka çapraz bağ açısı (AÇBA) < 116.5º eşik değerinin ön çapraz bağ rüptürü olasılığını öngörebilmede %65 sensitif ve %70 spesifik olabileceği, femorotibial rotasyon açısı (FTRA) > 3.45º eşik değerinin ön çapraz bağ rüptürü olasılığını öngörebilmede %73 sensitif ve %72 spesifik olabileceği anlaşıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to calculate the threshold values of the posterior cruciate ligament angle, anterior translation of the tibia and the femorotibial rotation angle, which are secondary findings of anterior cruciate ligament (ACL) injury, in patients grouped according to the ACL injury status by diagnostic arthroscopy and the specificity and sensitivity values of these parameters. It was aimed to find which one has the highest predictive value in diagnosing the anterior cruciate ligament. Patients who underwent diagnostic arthroscopy in our clinic between 2015 and 2020 were retrospectively screened. 266 patients, whose information was available, constituted our study population. 143 patients were diagnosed with anterior cruciate ligament tear in the arthroscopic examination and included in the patient group (ACL-R). The remaining 123 patients were included in the control group (ACL-I), since no anterior cruciate ligament damage was detected in the arthroscopic examination. In the patient group with anterior cruciate ligament tear, anterior translation of tibia, posterior cruciate ligament angle and femorotibial rotation angle, which are secondary findings of ACL tear, were measured in preoperative MR imaging. The same parameters were also measured in the control group and statistically analyzed to conduct a case-control study. There was a statistically significant difference in age between the ACL-R and ACL-I groups (p 6.05 mm threshold value can be 63% sensitive and 65% specific in predicting the possibility of anterior cruciate ligament rupture, and posterior cruciate ligament angle (PCL-A) < 116.5º threshold value can predict the possibility of anterior cruciate ligament rupture. It can be 65% sensitive and 70% specific, femorotibial rotation angle (FTRA) > 3.45º threshold value was found to be 73% sensitive and 72% specific in predicting the possibility of anterior cruciate ligament rupture.