Ön çapraz bağ yaralanmalarında artroskopik primer tamirin klinik ve fonksiyonel sonuçları
Clinical and functional results of artroscopic primary repair at anterior cruciate ligament injury
- Tez No: 750299
- Danışmanlar: PROF. DR. ULUNAY KANATLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Giriş: Ön çapraz bağ primer tamiri, 1980'lerin sonuna kadar ÖÇB yaralanmaları için standart tedaviyi oluşturmaktaydı. Erken dönem takiplerde iyi sonuçlar alınmasına rağmen orta-uzun dönem takiplerinde sonuçların bozulması nedeniyle ÖÇB primer tamir uygulaması terkedilmiştir ve allogreft veya otolog tendon greftleri kullanılarak yapılan ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu, ÖÇB yaralanmaları için altın standart tedavi haline gelmiştir. ÖÇB rekonstrüksiyonu ile uzun dönemde osteoartritin engelenememesi, ÖÇB doğal dokusunun ve propriosepsiyonun korunmasının öneminin anlaşılması ve hastalara daha erken rehabilitasyon imkânı veren minimal invaziv artroskopik tekniklerdeki gelişmeler primer tamire ilgiyi yeniden arttırmıştır. Son yıllarda yapılan çalışmalarda orta hat yırtıklarına kıyasla proksimal bölge yırtıklarında primer tamir sonuçlarının daha başarılı olduğu gösterilmiştir. ÖÇB orta bölge yırtıklarına kıyasla proksimal bölge yırtıklarında primer tamir sonuçlarının daha başarılı olmasının sebepleri, ÖÇB'nin proksimal kısmında vaskülaritenin daha iyi olması ve proksimal yırtıkların femoral ayak izine yapışma için eklem dışı bağlar gibi örn:medial kollateral ligament (MKL) iyileşme potansiyeline sahip olmasıdır. Günümüzde artroskopik cerrahide, sütür ankorları, dinamik intraligamenter stabilizasyon ve internal breysleme gibi primer tamir yöntemleri mevcuttur. ÖÇB yaralanmaları sonrası propriyosepsiyonun bozulduğu bilinmektedir. Primer tamir yönteminde ÖÇB doğal dokusu korunduğu için propriyosepsiyon korunur. Bu çalışmada, ÖÇB yaralanmaları nedeniyle rekonstrüksiyon veya primer tamir uygulanan hastalarda propriyosepsiyon duyusunu, klinik ve fonksiyonel sonuçların ortaya konulması hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda, Gazi üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde Ocak 2017 – Ocak 2020 yılları arasında 'total ÖÇB rüptürü' tanısıyla ÖÇB rekonstrüksiyonu ve ÖÇB primer tamiri yapılan hastaların klinik sonuçları 2022 yılı mart ayı içerisinde poliklinik kontrollerinde retrospektif olarak değerlendirildi. Postoperatif takip süresi en az 2 yıl olan hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastaların preoperatif MR görüntülemeleriyle birlikte intraoperatif ÖÇB değerlendirmesinde proksimal femoral avülziyon yırtıkları olan ve güdük kalitesi primer tamire uygun olan 29 hastaya primer tamir yapıldı. Kalan 34 hastaya primer tamir koşullarını sağlamadıklarından dolayı ÖÇBR uygulandı. Çalışmaya dahil edilen hastalar primer tamir grubu, rekonstrüksiyon grubu ve sağlıklı bireylerden oluşan kontrol grubu şeklinde 3 gruba ayrıldı. Primer tamir grubunda 29, rekonstrüksiyon grubunda 34 hasta ve sağlıklı kontrol grubuna 32 birey olmak üzere toplam 95 katılımcı çalışmaya dahil edildi. Hastaların son kontrollerinde; subjektif fonksiyonel sonuçlarını belirlemek için International Knee Documentation Committee (IKDC) subjektif diz değerlendirme formu, Lysholm diz skorlama ölçeği kullanılırken, ağrı değerlendirmesi için ayrıca Visual Analogue Scale (VAS) skoru kullanıldı. Ön çekmece, Lachmann testi ve pivot-shift muayyeneleri yapıldı. Ayrıca propriosepsiyon değerlendirlmesi, izokinetik kas kuvveti ölçümü ve KT-1000 cihazı ile anterior translasyon ölçümleri yapıldı Bulgular: Çalışmada 34 rekonstrüksiyon ve 29 primer tamir uygulanan toplam 63 hasta ve 33 sağlıklı kontrol grubu değerlendirildi. Tüm gruplarda yaş, cinsiyet, VKI, dominant taraf ve opere edilen taraf arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktur. Rekonstrüksiyon grubu ve primer tamir grubunda yaralanma sonrası ilk 90 gün içinde opere edilen hastalar akut (
Özet (Çeviri)
Introduction: Primary repair of anterior cruciate ligament was the standard treatment for ACL injuries until the late 1980s. Although good results were obtained in the early-term follow-up, ACL primary repair was abandoned due to poor results in the mid-long-term follow-up, and anterior cruciate ligament reconstruction using allograft or autologous tendon grafts has become the gold standard treatment for ACL injuries. The inability to prevent osteoarthritis in the long term with ACL reconstruction, the understanding of the importance of preserving the natural tissue and proprioception of the ACL, and the developments in minimally invasive arthroscopic techniques that allow patients to rehabilitate earlier have increased the interest in primary repair again. In recent studies, it has been shown that primary repair results are more successful in proximal tears compared to midsubstance tears. The reasons for the success of primary repair results in proximal tears compared to midsubstance ACL tears are better vascularity in the proximal part of the ACL and the potential for proximal tears to heal, such as extra-articular ligaments for adhesion to the femoral footprint, such as the medial collateral ligament (MCL). primary repair methods such as suture anchors, dynamic intraligamentary stabilization and internal bracing are available in arthroscopic surgery. It is known that proprioception is impaired after ACL injuries. In the primary repair method, proprioception is preserved because the natural tissue of the ACL is preserved. This study was aimed to reveal the sense of proprioception, clinical and functional results in patients who underwent reconstruction or primary repair due to ACL injuries. Material & Method: In this study, the clinical results of patients who underwent ACL reconstruction and ACL primary repair with the diagnosis of 'total ACL rupture' between January 2017 and January 2020 in Gazi University Medical Faculty Hospital Orthopedics and Traumatology Clinic were evaluated retrospectively in their outpatient clinic controls in March 2022. Patients with at least 2 years of postoperative follow-up were included in the study. Primary repair was performed in 29 patients with proximal femoral avulsion tears and stump quality suitable for primary repair in the intraoperative ACL evaluation with preoperative MR imaging of the patients. The other 34 patients underwent recontruction because they did not meet the primary repair conditions. The patients included in the study were divided into 3 groups: primary repair group, reconstruction group, and control group consisting of healthy individuals. A total of 95 participants, 29 patients in the primary repair group, 34 patients in the reconstruction group, and 32 individuals in the healthy control group, were included in the study. In the final controls of the patients; International Knee Documentation Committee (IKDC) subjective knee evaluation form and Lysholm knee scoring scale were used to determine subjective functional results, while Visual Analogue Scale (VAS) score was also used for pain assessment. Anterior drawer test, Lachmann test and pivot-shift inspections were performed. In addition, proprioception evaluation, isokinetic muscle strength measurement and anterior translation measurements were made with the KT-1000. Findings: A total of 63 patients who underwent 34 reconstructions and 29 primary repairs and 33 healthy controls were evaluated in the study. There was no statistically significant difference between age, gender, BMI, dominant side and operated side in all groups. When the patients operated within the first 90 days after injury in the reconstruction group and primary repair group were classified as acute (