Belge niteliği taşıyan ve farklı şekillerde yanmış çeşitli kâğıt örnekleri ile üzerindeki mürekkeplerin tahribatlı ve tahribatsız yöntemlerle incelenmesi
Examination of various paper samples with different inks burned in different ways by destructive and non-destructive methods
- Tez No: 957943
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKAİ GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Adli Bilimler, kökeni MÖ 3000'li yıllara uzanan, suç olgusuyla ilişkili kişi, nesne, mekân ve zaman arasındaki bağlantıları, bilimsel yöntemlerle inceleyen; elde edilen verileri yargı mercilerine sunarak adli süreçlere katkı sağlayan multidisipliner bir bilim alanıdır. Bu alan kendi içerisinde birçok alt disiplini barındırmaktadır. Adli Bilimlerin bir alt dalı olan Adli Belge İncelemeleri, her türlü belgenin adli amaçla bilimsel yöntemler ve analitik teknikler kullanarak incelenmesidir. Belge, kısaca yazılı, basılı veya elektronik materyal olarak tanımlanabilir. Belgeyi meydana getiren başlıca unsurlar kâğıt, yazı yazma araçları ve mürekkeptir. Belgeler üzerinde yapılan birçok sahtecilik türü bulunmaktadır. Gerçekleştirilen tüm sahtecilikler, adli belge inceleme uzmanları tarafından çeşitli ekipmanlar kullanarak ön ve detaylı inceleme yöntemleriyle aydınlatılmaya çalışılmaktadır. Belgeler bazen kazara alev alabilir veya kişiler tarafından kasten yakılabilir. Yanan bu belgeler üzerinde suç niteliği taşıyan bir yazı veya yasal öneme sahip başka bir içerik bulunabilmektedir. Yanmış belgeler yangın olay yerinde karşılaşılan delillerden biridir. Belli prosedürlerle olay yerinden toplanması ve laboratuvarda incelenmesi gerekir. Kırılgan yapısı sebebiyle son derece dikkatli olunmalıdır. Zaman içerisinde bu belgeler üzerinde çeşitli inceleme yöntemleri uygulanmıştır. Bu çalışma kapsamında farklı kalemlerle üzerine yazı yazılmış olan çeşitli kağıtlar dört farklı yakma yöntemiyle (ev tipi fırın, çakmak, etüv ve mikrodalga fırın) yakılmıştır. Daha sonra bu kağıtlar VSC 8000, stereo mikroskop, ATR-FTIR ve floresans spektroskopi cihazlarıyla incelenmiştir. Yakılan bazı kağıtlara NaOH (sodyum hidroksit) ve H2O2 (hidrojen peroksit) kimyasalları uygulanmıştır. Yakma yöntemi, kağıtlar üzerine yansıtılan ışık kaynağı, kalem ve kâğıt türleri gibi birçok faktörün incelemede etkili olduğu görülmüş; VSC 8000, stereo mikroskop, ATR-FTIR ve floresans spektroskopi cihazlarının yanmış belgelerin ve üzerindeki yazıların incelenmesinde, yanma işleminin hangi araç ile gerçekleştiğinin tespitinde ve yangın olaylarının aydınlatılmasında güvenli bir seçenek olduğu; NaOH ve H2O2 kimyasallarının da bu belgeler üzerindeki yazıları deşifre etmede kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Forensic Sciences is a multidisciplinary field of science that traces its origins back to 3000 BC and examines the connections between individuals, objects, places, and times related to crime using scientific methods. It contributes to judicial processes by presenting the data obtained to judicial authorities. This field encompasses many sub-disciplines. Forensic Document Examination, a sub-discipline of Forensic Science, is the scientific examination of all types of documents using scientific methods and analytical techniques for forensic purposes. A document can be defined simply as written, printed, or electronic material. The main elements that make up a document are paper, writing instruments, and ink. There are many types of forgery that can be committed on documents. All forgeries are investigated by forensic document examination experts using various equipment and preliminary and detailed examination methods. Documents may sometimes catch fire accidentally or be deliberately burned by individuals. These burned documents may contain writing of a criminal nature or other content of legal significance. Burned documents are one of the pieces of evidence encountered at the scene of a fire. They must be collected from the scene according to specific procedures and examined in a laboratory. Due to their fragile nature, they must be handled with extreme care. Various examination methods have been applied to these documents over time. In this study, various papers with writing on them using different pens were burned using four different burning methods (household oven, lighter, oven, and microwave oven). These papers were then examined using VSC 8000, stereo microscope, ATR-FTIR, and fluorescence spectroscopy devices. Some of the burned papers were treated with NaOH (sodium hydroxide) and H2O2 (hydrogen peroxide) chemicals. It was observed that many factors, such as the burning method, the light source reflected on the papers, the type of pen, and the type of paper, were effective in the examination. It was concluded that the VSC 8000, stereo microscope, ATR-FTIR, and fluorescence spectroscopy devices are a reliable option for examining burned documents and the writing on them, determining the tool used in the burning process, and clarifying fire incidents; NaOH and H₂O₂ chemicals can also be used to decipher the writing on these documents.