Subklinik hipotiroidili hastalarda cd 40 molekül düzeyleri
Cd 40 molecule levels in patients with subclinic hypothyroidia
  1. Tez No: 687053
  2. Yazar: AYSEL BAŞER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY BİLGİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, İç Hastalıkları, Family Medicine, Endocrinology and Metabolic Diseases, Internal diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Subklinik hipotiroidi, serum serbest tiroksinin normal seviyelerine rağmen, serum tiroid uyarıcı hormon (TSH) seviyesinin normalin üstünde olduğu ve hipotiroidi klinik bulgularının olmadığı tablo şeklinde tanımlanmaktadır. Dünyada ve Türkiye'de giderek artmakta olan tiroid hastalıkları, başta kardiyovasküler sistem olmak üzere birçok hastalığa yol açmaktadır. Son zamanlarda yapılan çalışmalar özellikle hipotiroidizmde inflamasyon ve endotel disfonksiyonu olduğuna işaret etmektedir. Soluble CD40 ligandı, esas olarak kardiyovasküler olaylarla ilişkili olduğu tespit edilen aktif trombositler tarafından eksprese edilen bir proteindir. Çalışmada subklinik hipotiroidi hastalarında tedavi öncesi ve sonrası TSH düzeyleri ile sCD40L molekül değerleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Kliniği' ne başvuran 18-60 yaş arası subklinik hipotiroidi tanısı alan 32 vaka ile 30 sağlıklı kontrol grubu gönüllülük esasıyla çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan subklinik hipotiroidi kabul edilen 32 vakanın 27'si kadın (%84,37), 5'i erkekti (%15,62). Çalışmada subklinik hipotiroidili hastalarının sCD40L değerleri kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulunmuştur. (p=0.000) Tedavi öncesi ve sonrası sCD40L değerlerinde anlamlı bir farklılık olmadı. (p=0,587) Yapılan çalışmalar sCD40L inflamatuar yolakların karmaşık olduğu ve tiroid fonksiyon bozukluklarında farklı faktörlerden etkilenebileceğini göstermektedir. sCD40L ve tiroid fonksiyonları arasındaki ilişkiyi netleştirmek için geniş çaplı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Subclinical hypothyroidism is defined as serum thyroid-stimulating hormone (TSH) level is above normal although normal levels of serum free thyroxine, and as a table without clinical findings. Thyroid disease which is increasing in the world and Turkey leads to many diseases, including especially cardiovascular system. Recent studies have shown that inflammation and endothelial dysfunction may be present in hypothyroidism. Soluble CD40 ligand is a protein that is expressed by active platelets, which are mainly found to be associated with cardiovascular events. The aim of this study was to determine the relationship between TSH levels and sCD40L molecule values before and after treatment in subclinical hypothyroid patients. Izmir Bozyaka Training and Research Hospital Internal Medicine Clinic applicant was diagnosed with subclinical hypothyroidism area of 18-60 year olds. 30 healthy control group of and 32 patients were included in the study on a voluntary basis. Of the 32 cases who were accepted as subclinical hypothyroidism, 27 (84.37%) were female and 5 (15.62%) were male. In this study, sCD40L values of subclinical hypothyroid patients were found to be significantly higher than the control group. (p = 0.000) There was no significant difference in sCD40L values before and after treatment. (P = 0.587) Studies have shown that sCD40L inflammatory pathways are complex and may be affected by different factors in thyroid dysfunction. Large-scale studies are needed to clarify the relationship between sCD40L and thyroid functions.