Rat epigastrik arter flebinde n-asetilsistein ve glutatyon uygulamasının iskemi reperfüzyon hasarına etkileri: Deneysel çalış
The effects of N-acetylcisteine and glutathione on ischemia reperfusion injury in rat epigastric artery flap: Experimental study
  1. Tez No: 687054
  2. Yazar: MERT SIZMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA KARŞIDAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
AMAÇ İskemi, doku veya organa lokal kan akımının kesilmesi ile oluşan kompleks bir olaydır. Reperfüzyon ise, iskemi sonrası oluşan hasarın geri dönmesi için kan akımının tekrar sağlanması olarak tanımlanır. Fakat reperfüzyon bazen paradoks etkiler ortaya koyar. Reperfüzyonun, oksijen desteğini yeniden sağlaması, metabolik artık ürünleri uzaklaştırması, hücre için gerekli besinleri taşıması beklenir. Bazen ise durum beklendiği gibi olmaz ve reperfüzyon sonrası paradoks olarak doku hasarını derinleştiren etkiler ortaya çıkar. Buna iskemi reperfüzyon hasarı denir. Çalışmamızın amacı, N-asetil sistein ve glutatyonun iskemi reperfüzyon hasarına etkilerini ortaya koymaktır. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışmamızda 24 adet dişi Sprague- Dawley cinsi rat kullanılmıştır. Ratlar, kontrol (n: 8), N-asetil sistein (n: 8) ve glutatyon (n:8) olmak üzere 3 gruba ayrılmıştır. Grupların tümüne epigastrik arter flebinde iskemi reperfüzyon hasarı çalışılmıştır. İskemi flebin pedikülüne klemp takılarak sağlanmıştır. Kontrol grubuna izotonik, çalışma gruplarından ise birine N-asetil sistein, diğerine glutatyon verilmiştir. Ratlar 10 gün boyunca izlenmiştir. 10 günün sonunda flepler anatomik ve topografik, histopatolojik ve biyokimyasal olarak değerlendirilmiştir. BULGULAR Flepler anatomik olarak nekroz boyutu açısından değerlendirildi. Kontrol grubunda nekrotik doku yüzdesinin çalışma gruplarından istatiksel olarak anlamlı şekilde yüksek olduğu görüldü. Fakat N-asetil sistein ve glutatyon grupları arasında nekroz yüzdesi açısından anlamlı fark tespit edilmedi. Histopatolojik incelemede glutatyon grubunda, yabancı cisim reaksiyonunun, kontrol ve N-asetil sistein grubundan anlamlı derecede düşük olduğu görüldü. Ayrıca glutatyon grubunda fibrozisin, kontrol grubuna göre istatiksel olarak anlamlı şekilde düşük olduğu görüldü. Biyokimyasal incelemelerde, hem plazma hem doku total antioksidan seviyesi çalışma gruplarında kontrol grubuna göre anlamlı şekilde yüksek görüldü. Miyeloperoksidaz ve total oksidan seviyesi ise hem plazma hem de dokuda çalışma gruplarında kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşük saptandı. SONUÇ Antioksidan ve anti-inflamatuar özellikleriyle öne çıkan glutatyon ve N-asetil sistein, iskemi reperfüzyon hasarının yıkıcı etkilerini azaltarak flep nekrozunu önlemede etkili ajanlardır.
Özet (Çeviri)
AİM Ischemia is a complex phenomenon which occurs by the interruption of blood flow to a tissue or an organ. Reperfusion is the reestablishment of blood flow for recovering tissue damage that occurred during ischemia. However, reperfusion might have some paradoxical effects. Normally, reperfusion provides oxygen support, removes waste products, and transports efficient nutrients. Sometimes, things end up different and reperfusion deepens tissue or organ damage paradoxically. This situation is called ischemia reperfusion injury. In our study, the effects of N-acetylcysteine and glutathione on ischemia reperfusion injury are observed. MATERİALS AND METHODS 24 female Sprague- Dawley rats are used in our study. Rats are divided into three groups as control group (n: 8), N-acetyl cysteine group (n: 8) and glutathione group (n: 8). Ischemia reperfusion injury in rats' epigastric artery flap is studied in all groups. Ischemia is provided by clamping pedicle vessels. Isotonic solution is administered to the control group. N-acetylcysteine and glutathione are administered respectively to the 2 study groups. Rats are observed for ten days. At the end of the study, flaps are evaluated topo-anatomically, histopathologically and biochemically. RESULTS Flaps are evaluated anatomically according to their necrosis level. The percentage of necrotic tissue is statistically significantly higher in the control group. There is no statistically significant difference between N-acetylcysteine and glutathione groups in terms of the percentage of flap necrosis. Foreign body reaction is statistically significantly lower in the glutathione group compared to the others. Furthermore, fibrosis is significantly lower in the glutathione group compared to the control group. In biochemical evaluations, it is seen that both plasma and tissue total antioxidant levels in the study groups are higher than that of the control group. Both plasma and tissue myeloperoxidase and total oxidant levels are higher in the control group compared to the study groups. CONCLUSİON Glutathione and N-acetylcysteine are effective in the prevention of ischemia reperfusion injury and flap necrosis by their antioxidant and anti-inflammatory properties.