Benefits of biogas usage as a supplementary fuel in solid waste combustion
Katı atık yakmada ek yakıt olarak biyogaz kullanımının faydaları
  1. Tez No: 687061
  2. Yazar: MD SAFAYAT HOSSAIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kentleşme ve kişi başına gelirdeki hızlı büyüme, yüksek bir MSW (2016'da 0,34 kg/kişi/gün) yaratımı ve 0,70 kg/kişi/gün tahmini bir oran önermek zorundadır. Birçok yoksul ülkede katı atıklar kaynağında toplanır ve açık çöplükle bertaraf edilir. Açık dampingde nispeten az muamele ve insan denetimi vardır. Açık damping ayrıca büyük bir olumsuz çevresel etkiye sahiptir ve atık bertaraf yeri olarak bol miktarda alan tüketir. Bu nedenle, bu soruna daha etkili bir çözüm gereklidir. Pek çok yoksul ülkede, biyoreaktör sahaları da dahil olmak üzere çeşitli yaklaşımların verimli olduğu kanıtlanmıştır, ancak bunlar geniş bir zemin alanı ve yüksek düzeyde işletme ve bakım maliyetleri gerektirir. Ayrıca bu teknolojiler yoğunlaştığı için yüksek nakliye maliyetlerine maruz kalmaktadırlar. Dünyanın birçok ülkesinde yakma işlemi verimli bir şekilde kullanılmaktadır. Atık malzemelerin yüksek ısı değerleri, daha sonra elektrik dönüşümü için kullanılabilecek termal enerji üretmek için kullanılır. Baca gazları arıtılabilir ve kirletici yükü kolayca kontrol edilebilir. MSW bileşimindeki son eğilimler, organik malzeme yüzdesinde düşüşler ve dünyanın çeşitli ülkelerinde yanma potansiyelini araştırmak için kullanılabilecek malzemede bir artış göstermiştir. Günümüzün araştırması, belediye katı atıklarının ısı değeri için bir yakma sisteminde ek yakıt olarak biyogazın kullanılmasıyla amaçlanmaktadır. Deney üç bölüme ayrılmıştır: MSW'nin temel özellikleri tanımlanır ve MSW'nin ısıl değeri biyogaz ve hava kombinasyonundan sonra farklı oranlarda belirlenir. Yakma sisteminde daha fazla verim sağlamak için atıklara %20 & %30, %40, %50, %60 ve %70 oranında biyogaz harmanlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The rapid growth in urbanization and per capita income must suggest a high rate of MSW (0.34 kg/capita/day in 2016) creation, and a projected rate of 0.70 kg/capita/day. In many poor nations, solid waste is collected at the source and disposed of by open dumping. There is relatively little treatment and human supervision in open dumping. Open dumping also has a big adverse environmental effect and consumes plenty of territory as a waste disposal place. A more efficient solution to this problem is thus needed. In many impoverished countries, various approaches, including bioreactor sites, have proven efficient, but they require a vast area of ground and a high level of operating and maintenance costs. In addition, they are subject to high transportation costs since these technologies are concentrated. Incineration in several countries across the world is utilized efficiently. The high heat values of waste materials are used to produce thermal energy, which may later be used for electricity transformation. Flue gasses can be treated and the pollutant load may be controlled easily. MSW composition recent trends have shown decreases in the percentage of organic material and an increase in the material which may be used to explore combustion potential in various countries all over the world. Today's research is intended by employing biogas as an additional fuel in a combustion system for the heat value of municipal solid waste. The experiment is divided into three parts: the basic characteristics of MSW are defined and the heating value of MSW is determined in different proportions after the combination of biogas and air. To assure greater efficiency in the combustion system, biogas has been blended into the waste to be consumed in amounts of 20% &, 30%, 40 %, 50 %, 60% and 70%.