Postmenopozal kadınlarda osteoporoz prevalansı ve risk faktörleri
Osteoporosis prevalence and risk factors in postmenopausal women
  1. Tez No: 687070
  2. Yazar: MUSTAFA KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİYE BÜYÜKKAYACI DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma postmenopozal dönemindeki kadınlarda osteoporoz prevalansı ve risk faktörlerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı kesitsel tipte yapılmıştır. Araştırma, Çorum Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'ne, Ekim 2019-Aralık 2019 tarihleri arasında olasılıksız örnekleme yöntemlerinden rastlantısal örnekleme yöntemi ile seçilen toplam 301 postmenopozal osteoporozlu kadın oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında“Sosyo-Demografik Bilgi Toplama Formu (SDBTP)”,“Osteoporoz Risk Faktörleri Formu (ORFF) ”uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ki-kare testi, ölçümsel veriler için t-testi/Mann Whitney-U testi, One-Way ANOVA/Kruskall Wallis testleri kullanılıp, bu testlerde gruplar arasındaki farklılıkların belirlenmesinde Tukey's HSD testi/Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Araştırmamızda, postmenopozal osteoporoz prevalansı %29,2 olarak belirlenmiştir. Kadınlarda; ileri yaş, menarş yaşı, gebelik sayısı, sigara ve kafein tüketimi, kronik hastalık varlığı ve sürekli ilaç kullanımı ile postmenopozal osteoporoz arasında pozitif yönde, öğrenim durumu, kalsiyum ve D vitamin takviyesi kullanımı ile postmenopozal osteoporoz arasında negatif yönde ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a descriptive cross-sectional type to determine the prevalence and risk factors of osteoporosis in postmenopausal women. The research consisted of a total of 301 postmenopausal women with osteoporosis who were selected by random sampling method, one of the improbable sampling methods, between October 2019 and December 2019 at Çorum Hitit University Erol Olçok Training and Research Hospital Gynecology and Obstetrics Polyclinic. Socio-Demographic Information Collection Form (SDICF)“ and ”Osteoporosis Risk Factors Form (ORFF)" were used to collect data. Chi-square test, t test/Mann Whitney-U test, One Way ANOVA/Kruskall Wallis tests were used for the evaluation of the data, Tukey's HSD test/Mann Whitney U test was used to determine the differences between the groups in these tests. The prevalence of postmenopausal osteoporosis was found to be 29.2% in our study. In women; A positive correlation was found between advanced age, menarche age, number of pregnancies, smoking and caffeine consumption, presence of chronic disease, continuous drug use and postmenopausal osteoporosis, and a negative relationship between education level, calcium and vitamin D supplement use and postmenopausal osteoporosis.