İç mekânda ahşap malzeme kullanımı ve örnekler üzerinden incelenmesi
Use of wood materials in the interior and examination of sample
  1. Tez No: 687071
  2. Yazar: BEYZA HANEDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ŞATIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Kullanıcıların iç mekânı kullanırken o mekândan aldıkları veya algıladıkları değerler önemli yer tutar. Bu değerler mekândaki tasarım ve yüzeyler sayesinde gerçekleşir. İç mimarlık ve mekân kavramının temel unsurunu oluşturan malzeme ve çeşitlerinin kullanım değerlerinin bilinmesi gerekmektedir. Yapı konstrüksiyon malzemesi ve tasarım ögesi ahşap, doğadan direk elde edilebilen, çok rahatlıkla işlenebilen, sürdürülebilir özelliği taşıyan, mekânda sıcak ve karakteristik algı yaratarak mekâna değer kazandıran, en küçük ağaç temelli malzemelerin bir araya getirilmesiyle bile ahşap kökenli farklı bir malzeme çeşidini sunabilen, kullanım değeri yüksek bir malzemedir. Ahşap; akustik değeri olan, iletken olmayışı, rengi-kokusu ve dokusuyla diğer malzemelerden ayrılan özel bir malzeme olması, estetik açıdan zenginlik kazandırması, kullanıldığı alana maddi anlamda kalite yaratması, sıcak ve renkli görüntüsüyle psikolojik etkileri olan algı değeri taşıyan bir malzeme olması, sağlık açısından kaygı gerektirmeyen doğal yapısı, zamanla çeşitlenmiş olsa da daima özünü koruyabilmiş ve zamansız bir malzeme olarak kullanım değerini kaybetmemiştir, tüm bu değerlerin vurgulanması ve ortaya konması gereken son derece kıymetli bir malzemedir. Ahşap tek başına yapının kendisini oluşturan donanım elamanı, yüzey kaplaması, kullanım nesnesi, mobilya ve aksesuar olabilmekte ve tüm bu ihtiyaçlara cevap verebilmektedir. Diğer malzemelerin üzerinde çok sayıda fayda sağlayabilmektedir. Bu tez çalışmasında literatür taraması, kütüphane araştırması, gözlem ve görüşme yöntemleri kullanılmıştır. Yapılan araştırmaların neticesinde, tez içeriğinde İç Mimarlık temelinde mekânın tanımlanması ve iç mekândaki malzemelerden doğal ahşap, tez yazarı Beyza Hanedar tarafından“İç Mekânda Ahşap Malzeme Kullanımı ve Örnekler Üzerinden İncelenmesi”başlığıyla ele alınmıştır. Ahşabın geniş yelpazeye sahip olması göz önüne alınarak tüm çeşitlerine değinilmiş ve doğal ahşap ile sınırlandırılmıştır. İç Mimarlık temelinde ele alınan ahşabın; İç mekândaki uygulama alanları, fiziksel-psikolojik ve kimyasal özellikleri, kullanım değeri, kullanış biçimlerinin detayları ve günümüzde ahşap malzemeye verilmesi gereken değerin artırılması önerisi tez içeriğinde işlenmiştir. Örnek olarak düşünülmüş ve çağdaş kullanım kapsamında olan Karadeniz Türk evi tezin özgün kısmında yer almaktadır. İki Karadeniz Türk evlerinde yaşayan kullanıcıların düşünceleri, yaşam tarzlarındaki kullanma yoğunlukları ve önerileri dikkate alınarak sorular hazırlanmış ve cevaplar alınmıştır. Elde edilmiş olan cevaplar üç grup teşkil edecek şekilde, sabit, hareketli, aksesuarlar(yardımcı donanımlar) temelinde değerlendirilmek üzere matris içinde analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Elde edilen bilgiler bulgular ve sonuçlara yansıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
Values that users receive or perceive from a space while using it plays an important role. These values are materialized by the design and surface of the space. Therefore, it is important to know the use values of materials which constitute the basic element of the concept of space. Wood, a building construction material and design element, is a high value material which can be obtained directly from nature and easily processed. It is a sustainable material and creates a cozy and characteristic perception of the space. Wood, as a timeless material, has not lost its use value with its qualities such as being acoustic, non-conductive material. It is very special by its texture, color, smell and it is highly aesthetic with its warm and colorful appearance creating quality within the space it is used. It also has good impact on human health. Wood, by its own, can be a hardware element, surface coating, object of use, furniture material and an accessory; therefore it can meet all needs and it provide numerous benefits on other materials. In this thesis study, literature review, library research, observation and survey methods were used. As a result of the research, the definition of the space on the basis of interior design and natural wood, within the materials of interior, are discussed by the author Beyza Hanedar, with the title of“Use Of Wood Materials In The Interior And Examination Of Sample”. Considering the wide range of wood materials, all types of wood varieties were mentioned in the study. Application areas of wood in interior, physical-psychological and chemical properties, use value, details of usage patterns are subjected in this study and an increase in the use of wood in the interiors is suggested by the author. The black sea Turkish hause, wich has been concidened as an example and is within the scope of modern use is located in the original part of the thesis. Questions prepared and answers were taken based on the thoughts of users living in the Black Sea Turkish houses, the intensity of use and recommendations in their lifestyle. The answers obtained were analyzed and interpreted in the matrix to be evaluated on the basis of fixed, moving, accessories (auxiliary equipments) to form three groups. The informations obtained are reflected in the findings and results.