Sağlık okuryazarlığının meme ve serviks kanseri erken tanı davranışlarına etkisi
The effect of health literacy on breast and cervical cancer early diagnosis behaviors
  1. Tez No: 687074
  2. Yazar: EDA KİRACILAR ÇOLBAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA YÜKSEL KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma 18-65 yaş arası kadınlarda sağlık okuryazarlığı düzeyinin meme ve serviks kanseri erken tanı davranışlarına etkisininin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma Hitit Üniversitesi- T.C. Sağlık Bakanlığı Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğine 01.06.2019-01.01.2020 tarihleri arasında başvuran 18-65 yaş arası, evli veya cinsel yönden aktif 395 kadın ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verilerinin toplanmasında Tanıtıcı Bilgiler Soru Formu ve Avrupa Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği (ASOY- TR) kullanılmıştır. Araştırmaya katılan kadınların Avrupa Sağlık Okuryazarlık Ölçeği puan ortalaması 32,43 ± 7,36 olup kadınların %40,3'ünün sağlık okuryazarlığı düzeyinin sorunlu- sınırlı düzeyde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive study to determine the effect of health literacy level on breast and cervical cancer early diagnosis behaviors in women between the ages of 18 and 65. The study was carried out with 395 married or sexually active women between the ages of 18-65 who applied to the Gynecology and Obstetrics Policlinic of the Hitit University- Ministry of Health Erol Olçok Training and Research Hospital between 01.06.2019-01.01.2020. Introductory Information Questionnaire and European Health Literacy Scale (ASOY-TR) were used to collect research data. The European Health Literacy Scale mean score of the women participating in the study was 32.43 ± 7.36, and it was determined that 40.3% of the women had a problematic-limited level of health literacy. There was a statistically significant difference between the mean score of the European Health Literacy Scale and knowing what the clinical breast examination of women is, the importance of being a female physician in having a clinical breast examination for screening/control purposes, having a gynecological examination, knowing the Pap-smear test, and having a Pap-smear test before.