Güncel nakış sanatı uygulamalarının uluslararası alanda incelenmesi
Examination of current embroidery art practices in the international area
  1. Tez No: 687106
  2. Yazar: MEHTAP ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA BAHAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu araştırmanın amacı, güncel nakış sanatı uygulamaları kapsamında üretilmiş ürünlerin; yapıldıkları ülkeler, çeşitlilikleri, kompozisyon özellikleri, motifleri, işleme teknikleri ve yapımlarında kullanılan malzemeleri esas alarak incelemek ve bir arada sunmaktır. Araştırmanın evrenini, farklı dünya ülkelerinden tesadüfi yöntemlerle seçilen güncel nakış sanatı ürün örnekleri oluşturmaktadır. Örneklem olarak 8 farklı sosyal medya uygulamasından (Instagram, Pinterest, Facebook, Behance, 9GAG, Bigumigu, Flickr, Maison) ulaşılabilen 100 adet ürün kullanılmıştır. Araştırma kapsamına alınan ürünlerin gözlemlenebilir özellikleri incelenerek ürün değerlendirme formlarına işlenmiştir. İncelenen ürünlerin analizleri yapılarak, % ve frekans değerlerine uygun şekilde tablolarda verilmiştir. Ulaşılan sonuçlarda sosyal medya aracılığı ile en çok ürün paylaşım yapan ülkelerin ABD, Birleşik Krallık ve Rusya'nın olduğu görülmüştür. Ürün yapımında tercihlerin değişime uğraması ile genellikle dekoratif ürünlerin ve kişisel kullanım eşyalarının üretildiği ortaya çıkmıştır. Özgün ürün ortaya çıkarmak için farklı nitelikteki malzemelerin kullanımının arttığı, özellikle dokuma dışındaki yüzeylerin işleme zemini olarak kullanılmaya başlandığı tespit edilmiştir. Bir motiften oluşan kompozisyon biçiminin çoğunlukla tercih edildiği işlemelerde, bitkisel ve figüratif motiflerin çok sayıda kullanıldığı ve serbest stil iğne tekniklerinin sıklıkla tercih edildiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is that the products produced within the scope of current embroidery art practices; to examine and present together based on the countries they are made, diversity, composition features, motifs, processing techniques and materials used in their production. The population of the research consists of current embroidery art product samples selected randomly from different countries of the world. As a sample, 100 products that can be accessed from 8 different social media applications (Instagram, Pinterest, Facebook, Behance, 9GAG, Bigumigu, Flickr, Maison) were used. Observable features of the products included in the research were examined and processed in to product evaluation forms. Analyzes of the products examined were made and given in the tables in accordance with the % and frequency values. In the results, it has been seen that the countries that share the most products through social media are the USA, UK and Russia. It has been revealed that decorative products and personal use items are generally produced with the change of preferences in product production. The use of different materials has increased in order to create original products, ıt has been determined that especially the surfaces other than weaving have started to be used as a processing ground. It has been determined that in embroideries where a compositional form consisting of a motif is mostly preferred, a large number of herbal and figurative motifs are used and free style needlework techniques are frequently preferred.