Construction of femininity and masculinity through language in Charlotte Perkins Gilman's Herland and Doris Lessing's The Cleft
Charlotte Perkins Gilman'ın Herland ve Doris Lessing'in The Cleft başlıklı eserlerinde dil yolu ile kadınlık ve erkekliğin inşası
- Tez No: 687110
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE SEZGİ SARAÇ DURGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bireylerin ve toplumun cinsiyet davranışları üzerinde dilin etkisi oldukça önemlidir. Temel zıtlıklar üzerinden kurgulanan cinsiyet davranışları, dil aracılığıyla kadın ve erkek karakterlerin kadınlık ve erkeklik sınırları içerisinde kalmasını sağlar. Charlotte Perkins Gilman'ın Herland (1915) ve Doris Lessing'in The Cleft (2009) adlı eserleri, kadınlık ve erkeklik niteliklerinin toplum üyelerine dil aracılığıyla atfedildiği kadın temelli toplumları betimler. Her ne kadar bu seçili eserler farklı uygarlık dönemlerini tasvir etseler de, her iki romanda da erkek egemen anlatıcılar kadınlık ve erkeklik cinsiyet davranışlarını şekillendiren söz eylemler yoluyla kadınların hikayelerini toplumsal cinsiyet davranışlarının sınırlarına uygun olarak aktarır ve yorumlarlar. Romanların analizleri eserlerdeki karakterler cinsiyetlerini topluma uyum sağlamak adına icra ettiklerini gösterir. Bu tezin amacı, seçili eserlerinin John. L. Austin'in söz eylem teorisi ve Judith Butler'ın performatif cinsiyet üzerine olan teorisinin kuramsal çerçevesi aracılığıyla analizini yapmak ve daha sonra bu analizin bulgularını temel cinsiyet kuramlarıyla tartışmaktır. Dolayısıyla bu incelemelerin bulguları kadın ve erkek olma dinamiklerinin nasıl cinsiyetten ziyade metin dahilindeki dil aracılığıyla dikte edildiğini ortaya çıkarmak için kullanılacaktır. Bunların ışığında, seçilen edebi metinlerde cinsel kimlikle karşılaştırıldığında cinsiyet yöneliminde dilin öncül bir rol oynadığı sonucu çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Language is essential for the construction of individuals' gender behaviours. Built upon dichotomies, gender behaviours ensure that female and male characters remain within the boundaries of femininity and masculinity through language. Charlotte Perkins Gilman's Herland (1915) and Doris Lessing's The Cleft (2009) depict female-only societies that the qualities of femininity and masculinity are attributed to the members of society through language. Even though the selected novels depict different eras of civilisation, in both novels, male-authorised history conveys and interprets women's stories through speech acts that shape feminine and masculine gender behaviours. An analysis of the novels shows that the characters in the novels perform their gender to fit into society. This thesis aims to analyse femininity and masculinity in the select novels through the theoretical framework of John L. Austin's speech act theory, Judith Butler's theory on gender performativity, and the findings of this analysis are further discussed with the major theories on gender behaviours. Consequently, the results of these examinations are used to reveal how the dynamics of being a female and a male are dictated through the language within the texts rather than sex. In light of these, it is concluded that language plays a prominent role in gender attributes compared to sex within the selected literary texts.